Rrëmbime, kontrabandë me refugjatët, kritikuesit i vret: Çfarë po planifikon diktatori i fundit i Evropës

Analiza

Rrëmbime, kontrabandë me refugjatët, kritikuesit i vret: Çfarë po planifikon diktatori i fundit i Evropës

Nga: Sherif Ramabaja Më: 4 gusht 2021 Në ora: 17:35
Foto ilustrim

Presidenti i Bjellorusisë Lukashenko nuk i shmanget asnjë metode të destabilizimit të BE -së dhe sulmit ndaj kritikuesve të tij. Por si të sillemi me diktatorin e fundit të Evropës? Kufizimet më të ashpra ndaj tij, mund të kenë pasoja të pakëndshme për BE -në.

Presidenti Bjellorusi Lukashenko ka mësuar nga Presidenti Erdogan se BE -ja mund të shantazhohet me emigrantët në mënyrë që të dorëzohet. Tani që Turqia nuk po merr më refugjatë nga Greqia për shkak të pandemisë, kjo është pasoja e vetme efektive e marrëveshjes në të cilën Kancelarja Merkel ka bazuar politikën evropiane të refugjatëve.

Për shembull, Presidenti Lukashenko aktualisht po ballafaqon shtetet e BE -së me një detyrë të vështirë: a duhet të vazhdohet dhe të përshkallëzohet rrjedha e konfrontimit që është nisur këtë vit me sanksionet kundër Bjellorusisë? Është e qartë se Lukashenko po hakmerret për sanksionet me kufij të hapur. Apo shtetet e BE -së thjesht duhet të pranojnë provokimet dhe goditjet që po pësojnë aktualisht nga reagimi i Rusisë së Bardhë?

Situata e përgjithshme është bërë edhe më e komplikuar nga fakti se Bjellorusia sipas të gjitha gjasave nuk vepron kundër vullnetit të qeverisë ruse, nga e cila qeveria Lukashenko u bë gjithnjë e më e varur. Kjo do të thotë: Rusia po teston përmes Bjellorusisë se sa saktësisht mund të destabilizojë shtetet individuale të BE -së. Kjo është situata në të cilën tani duhet vendosur se si do të reagojnë shtetet e BE -së ndaj kësaj.

 

Qeveria e Lukashenkos kontrabandon emigrantë në vendet e BE -së

Konkretisht, aktualisht bëhet fjalë për Lituaninë, kufiri i së cilës gati 680 kilometra i gjatë me Bjellorusinë aktualisht nuk mund të monitorohet as gjysma në mënyrë elektronike. Në përgjigje të sanksioneve të BE -së, qeveria Bjelloruse ka kontrabanduar emigrantë në Lituani prej javësh, kryesisht nga Iraku , Egjipti dhe Afganistani. Më shumë se 3,100 emigrantë kaluan kufirin midis Bjellorusisë dhe Lituanisë në kërkim të azilit këtë vit.

81 persona u kapën këtu vitin e kaluar. Siç raportohet nga EU Observer, informacioni i rremë përhapet përmes grupeve të Telegramit me dhjetëra mijëra anëtarë - emigrantët shpërndahen në disa vende të BE -së, përfshirë Gjermaninë, Austrinë dhe Italinë - dhe ofrohen kontrabandistë. Çmimet që do të vijnë në Bjellorusi janë midis $ 200 për fëmijët dhe $ 750 për të rriturit. Trafiku ajror midis Irakut dhe Bjellorusisë është zgjeruar për të sjellë azilkërkuesit fillimisht në Minsk dhe më pas në Lituani.

BE u përgjigj duke zhvendosur 100 oficerë të Frontex dhe 30 automjete patrullimi si dhe dy helikopterë në Lituani. Ata supozohet se mbrojnë kufirin. Komisioni i BE -së vuri në dispozicion 12 milionë euro për zgjerimin e kufirit. BE po përpiqet gjithashtu të ndikojë në Irak për të ndaluar udhëtimet në Bjellorusi. Në të njëjtën kohë, tani po theksohet në "mediat sociale" se irakianët nuk kanë asnjë shans për të marrë azil në Lituani. Deri më tani nuk i është dhënë askujt që është kapur.

Këto masa janë një fushatë hibride, një kombinim i dezinformatave, mobilizimit, ngacmimeve dhe destabilizimit që Bjellorusia po nxit kundër BE -së. Janë vendosur sanksione ndaj Bjellorusisë pasi qeveria atje detyroi një aeroplan të ulet në Minsk gjatë rrugës nga Athina në Vilnius në mënyrë që të arrestonte blogerin Roman Protassevich. Komisioni i BE -së e përshkroi këtë si "të papranueshme", prandaj u vendosën sanksione të mëtejshme kundër njerëzve dhe sanksione ekonomike.

 

Sanksionet e BE -së shkaktojnë fushatë hibride nga Bjellorusia

BE vendosi sanksionet e para për falsifikimin e zgjedhjeve presidenciale dhe shtypjen e protestave kundër saj më 2 tetor 2020 kundër 40 njerëzve, pasuritë e të cilëve u ngrinë dhe të cilëve nuk u lejohet hyjrja në BE. Që atëherë, sanksionet janë shtrënguar disa herë: Në Nëntor 2020 kundër vetë Aleksandër Lukashenkos, si dhe djalit të tij Viktor, i cili po përgaditet si pasardhësi i tij. Sanksione të tjera u vendosën në dhjetor 2020 dhe ndaluan fluturimet e Bjellorusisë dhe uljet në BE në qershor 2021, për shkak të uljes së detyruar të avionëve të linjës ajrore Bjelloruse. Sanksionet ekonomike u lëshuan gjithashtu në qershor 2020. Përgjigja është fushata hibride që Bjellorusia ka nisur tani.

Për më tepër: Në ditët e fundit qeveria Bjelloruse u përpoq të rrëmbente atleten Kristina Timanovskaya nga Lojërat Olimpike në Tokio pasi ajo kishte kritikuar zyrtarët e sportit. Me ndihmën e policisë japoneze, ajo arriti të marrë në ambasaden e Polonisë një vizë humanitare. (Sot ajo ka ndërruar mendjen dhe me aeroplan ka fluturuar drejt Vjen

ës). Pothuajse në të njëjtën kohë, kritiku bjellorus Vitaly Schischow, i cili mbështeste aktivistët e opozitës bjellorusë që emigruan në Ukrainë, u gjet i varur në Kiev. Hetimet për këtë kanë filluar.

 

Motivimi i Lukashenkos: testimi i reagimit të BE -së

Si mund të reagojë BE ndaj kësaj? Ajo që është e sigurt është se Presidenti Lukashenko, i cili ka qeverisur që nga viti 1994, nuk do të tolerojë asnjë kundërshtar në Bjellorusi. Për sa kohë që ai komandon organet e sigurisë në vend dhe ka mbështetjen e Moskës, ai do të shtypë çdo kundërshtar. Pse ai tani po përpiqet të përqëndrohet me këtë interes mbrojtës, me një fushatë hibride ofenduese?

Presioni ekonomik nga BE nuk mund të jetë vendimtar për këtë, sepse sanksionet nuk e vënë Bjellorusinë nën presion deri në kolaps, sepse hapen zona të tjera të biznesit. Ka më shumë të ngjarë që fushata hibride kundër Lituanisë të ketë për qëllim të përcaktojë se, sa e qëndrueshme dhe e fuqishme është BE kur vihet nën presion në këtë mënyrë.

Shtetet baltike janë të prirura për këtë dhe si ish republika të Bashkimit Sovjetik, janë veçanërisht në fokusin e udhëheqjes ruse. Rreth gjashtë përqind e popullsisë së Lituanisë janë rusë. Në Letoni, megjithatë, proporcioni është 27 përqind dhe në Estoni mbi 25 përqind. Kjo është ajo ku fushatat destabilizuese mund të kenë një ndikim më të madh përmes dezinformimit.

Presidenti Putin e sheh Rusinë si garantues të sigurisë së të gjithë rusëve, përfshirë popullsinë ruse që jeton në tre shtetet baltike. BE nuk ishte e përgatitur për masat e marra nga Bjellorusia përmes migrimit të detyruar, megjithëse Presidenti Lukashenko e kishte kërcënuar atë për një kohë të gjatë. BE -ja do të këshillohej që të shikonte seriozisht fushatat hibride, si një kërcënim sigurie për kohezionin e saj.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat