I pangopuri: Sundimi i Erdoganit nuk ka qenë kurrë aq i kërcënuar sa tani

Analiza

I pangopuri: Sundimi i Erdoganit nuk ka qenë kurrë aq i kërcënuar sa tani

Më: 13 dhjetor 2021 Në ora: 20:42
Recep Tayyip Erdogan

Fundi i mbretërisë së Erdoganit po afrohet. Indikacionet e dobësive fizike dhe sëmundjeve janë në rritje. Tashmë ka spekulime për pasardhësin e tij. Dhe Turqia është thellësisht e ndarë: ekonomia është e plogësht, inflacioni po galopon, varfëria është e shfrenuar. Por i fuqishmi nuk heq dorë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka 27 vjet që i jep formë zhvillimit politik të vendit të tij. Së pari, nga viti 1994 deri në 1998, si Kryetar i Bashkisë së Stambollit, nga viti 2003 në 2014 si Kryeministër dhe që nga viti 2014 si President i Turqisë. Në fund të viteve 1990 atij iu ndalua përgjithmonë aktiviteti politik, por që iu pezullua pak kohë më vonë, për shkak të një ndryshimi në ligj. Më pas u burgos për një kohë të shkurtër, sepse u akuzua për kryengritje pasi kishte bërë një citim nga një poezi.

Ai kishte cituar: “Demokracia është vetëm treni në të cilin hipim derisa të arrijmë atje. Xhamitë janë kazermat tona, minaret janë bajonetat tona, kupolat janë helmetat tona dhe besimtarët janë ushtarët tanë.”

 Ky ishte largimi i Turqisë nga rendi kemalist. Askush nuk i dha formë zhvillimit të Turqisë pas Ataturkut më shumë se Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan polarizon shoqërinë si askush tjetër

Zhvillimi i Turqisë gjatë njëzet viteve të fundit është i lidhur ngushtë me vendimet e marra nga presidenti Erdogan. Referendumi kushtetues i vitit 2017, i cili ishte fituar me 51.4 për qind, konsolidoi më tej pozitën e tij të pushtetit. Në të njëjtën kohë, rezultati dokumentoi gjithashtu se shoqëria turke është thellësisht e ndarë kur bëhet fjalë për presidentin. Ndjekësit e tij e festojnë atë në mënyrë të furishme; kundërshtarët e tij e refuzojnë kategorikisht.

Nëse rruga e ardhshme e Turqisë do të mbetet e lidhur ngushtë me të, varet aktualisht nga tre zhvillime. Së pari, shëndeti i Presidentit; së dyti, zhvillimi ekonomik i vendit; dhe së treti, miratimi i AKP-së, si partia e presidentit.

Spekulimet për pasardhësin: a është i sëmurë Erdogan?

Thashethemet për shëndetin e presidentit Erdogan janë përhapur prej kohësh. Në vitin 2011, pas një operacioni në zorrë, dyshohej se kishte kancer; Në vitin 2017 ai u rrëzua gjatë lutjeve të mëngjesit në një xhami të Stambollit; në korrik të këtij viti ai tundi kokën shkurt gjatë një fjalimi. Vëzhguesit spekulojnë se është i lodhur dhe i plogësht dhe se i mungon energjia që e ka dalluar gjithmonë. Videot për ta vërtetuar këtë shfaqen vazhdimisht. Sikur mund të ecte vetëm ngadalë, ai duhej të mbështetej nga gruaja e tij. Është shumë e vështirë të thuash nëse është e vërtetë.

Në fund të fundit, këto thashetheme janë aq të rëndësishme për presidentin Erdogan, saqë ai publikoi një video ku e tregon atë duke luajtur basketboll. Edhe për një 67-vjeçar ai lëviz në mënyrë të sikletshme – megjithëse e çon skuadrën e tij drejt fitores dhe është baskethedhësi më i mirë. Është e vështirë të gjykohet nëse ka diçka nga thashethemet dhe çfarë pasojash do të ketë kjo për zgjedhjet pas dy vitesh.

Fakti që tashmë ka spekulime për pasardhësin e tij në revista ndërkombëtare, për shembull nga Steven Cook në Foreign Policy në tetor (“Erdogan mund të jetë shumë i sëmurë për të udhëhequr Turqinë ”), mund të konfirmohet nga presidenti, i cili ka qenë iniciativa politike. Pasardhësit e tij të mundshëm tashmë janë emëruar: Shefi i Shërbimit Sekret Hakan Fidan, Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu dhe Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar. Sipas Cook, Akar ka avantazhin e të qenit në gjendje të mbështetet në forcat e armatosura që ai riorganizoi pas grushtit të shtetit të vitit 2016.

Politika e gabuar monetare dhe ekonomike: Ekonomia e Turqisë në kolaps

Ngritja politike e Presidentit Erdogan ishte jashtëzakonisht e lidhur ngushtë me zhvillimin ekonomik të Turqisë. Në vitin 2003, kur Erdogan u bë Kryeministër për herë të parë, prodhimi i brendshëm bruto i Turqisë ishte 314 miliardë dollarë, sipas shifrave të Bankës Botërore. Deri në vitin 2013, viti i parafundit i mandatit të tij si kryeministër, ai u rrit në 957 miliardë dollarë. Ai u trefishua në dhjetë vjet, por ka qenë në rënie të vazhdueshme që atëherë dhe ishte vetëm 720 miliardë dollarë në 2020. Papunësia mbeti relativisht e lartë gjatë kësaj periudhe, duke u luhatur midis 8.4 dhe 13.7 për qind. Në pesë vitet e fundit nuk ka qenë kurrë nën dhjetë për qind dhe në fillim të vitit 2021 ishte 13.4 për qind. Papunësia e të rinjve (nga 15 deri në 24 vjeç) ka qenë mbi njëzet për shumë vite, shpesh më afër 30 përqind.

Kjo situatë e vështirë ekonomike shoqërohet me rënie të lirës turke. Nëse keni marrë tetë lira turke për një euro në shkurt 2021, ajo ishte tashmë 15 lira në fillim të dhjetorit. Gjë që e bën jetën në Turqi shumë më të lirë për të huajt, por të papërballueshme për popullsinë turke. Sepse çmimet po rriten me shpejtësi. Inflacioni zyrtarisht tregohet me 21.3 për qind për nëntor 2021; për disa pjesë të popullsisë mund të jetë edhe më i lartë kur llogaritet në bazë të produkteve të kërkuara. Ata që fituan pagën minimale neto prej 2825.90 lira turke morën 180.86 euro më 10 dhjetor 2021.

Ndërkohë protestat antiqeveritare në vend po përhapen. Sepse kolapsi i monedhës është nxitur nga politika e normave të ulëta të interesit të bankës qendrore, e cila punon me urdhër të presidentit Erdogan. Aktualisht, norma e interesit në Turqi është 15 për qind, që është dukshëm më e ulët se inflacioni. Presidenti Erdogan tani deklaron se është kundërshtar i interesit në parim dhe përdor edhe argumente fetare për këtë.

 Rezultati është një rënie drastike e prosperitetit në Turqi, duke rritur ndjeshëm varfërinë dhe perceptimin e përhapur, se kjo qeveri nuk do të gjejë një rrugëdalje nga spiralja në rënie. Partive opozitare u kërkohet të ecin përpara në zgjedhjet e qershorit 2023. Presidenti Erdogan e kundërshton këtë.

Paralelisht me ekonominë: rënia e AKP-së në sondazhe

Sipas një sondazhi të Institutit Avrasya mbi synimet votuese të elektoratit turk në dhjetor 2021, partia e presidentit, AKP, nuk do të ishte më partia më e fortë dhe do të merrte dukshëm më pak vota deri me 24 për qind, sesa në zgjedhjet e fundit në 2018 kur mori 42.5 për qind të votave. Së bashku me MHP-në (aktualisht 5.9 për qind, gjysma e votave të vitit 2018). Qeveria aktuale nuk do të merrte as 30 për qind. Reagimi për partinë e Erdoganit është për faktin se tre të katërtat e popullsisë e konsiderojnë situatën ekonomike si katastrofale dhe 84 për qind e fajësojnë presidentin për të. Qeveria ka humbur besimin e shumicës së qytetarëve të saj.

Në këtë situatë, për presidentin turk është veçanërisht delikate që disa parti opozitare duan të bashkohen për zgjedhjet e ardhshme. Askush nuk kishit asnjë shans kundër AKP-së në tre zgjedhjet e fundit, por do këtë do ta nuhasin në zgjedhjet e ardhshme. Sidomos sepse Presidenti Erdogan nuk do t'i fitonte këto zgjedhje në një krahasim të drejtpërdrejtë të kandidatëve të mundshëm presidencialë, sipas statusit të sondazheve aktuale. Me pak fjalë, ajo nuk i nënshtrohet më aq turmave sa më parë.

Kjo u jep shpresë gjashtë partive se ato do t'i fitojnë zgjedhjet së bashku dhe më pas do të shfuqizojnë sistemin presidencial të përshtatur nga Erdogani, i prezantuar në 2018 dhe do të rivendosin demokracinë parlamentare. Në vitin 2019, kjo strategji elektorale funksionoi tashmë kur këto parti fituan zgjedhjet për kryetar bashkie në qytete të rëndësishme – përfshirë Ankaranë dhe Stambollin. Këta dy kryebashkiakë, Ekrem Imamoglu nga Stambolli dhe Mansur Yavas nga Ankaraja, shihen si kandidatë të mundshëm për president. Sipas gjendjes aktuale të sondazheve, këta mund ti fitojnë zgjedhjet.

Migrimi, BE dhe NATO: Pasojat e Erdoganit për Evropën dhe botën

Çfarë do të thotë kjo për Gjermaninë? Qeveria federale duhet të përgatitet për të paktën dy zhvillime të mundshme shumë të ndryshme në Turqi. Sepse Turqia është një vend i rëndësishëm për BE-në. Si një partner ekonomik, si një vëzhgues i migracionit, si një aleat i NATO-s dhe si një fuqi idiosinkratike në Mesdheun Lindor. Është shumë e mundur që koha po i afrohet fundit kur Presidenti Erdogan i dha formë Turqisë. Megjithatë, ai nuk është dakord që si president politikisht i zgjuar dhe i pamëshirshëm, të heqë dorë lehtësisht nga pushteti.

Është gjithashtu e mundur që Turqia të përballet me muaj të trazuar, efektet e të cilëve mund të shtrihen deri në BE. Pak para futjes së sistemit presidencial në 2018, biografi i tij Çigdem Akyol shkroi: “Kushdo që ka përjetuar temperamentin e fuqishëm të këtij njeriu, sa me agresivitet reagon ndaj kritikave dhe kritikuesve, sa i pamëshirshëm dhe joproporcional është që të hakmerret, më mirë të mos mendojë për këtë. kur ai është pjesë e sistemit të tij presidencial zbatohen kompetencat gjithëpërfshirëse”.

Nëse ky vlerësim zbatohet gjithashtu, nëse sistemi presidencial kërcënon të rrënohet, do të mund të shihet më herët se përpara zgjedhjeve të ardhshme të rregullta, në qershor 2023.

Rreth ekspertit

Prof Dr. Thomas Jäger ligjëron Politikën Ndërkombëtare dhe Politikën e Jashtme në Universitetin e Këlnit që nga viti 1999. Interesat e tij kryesore kërkimore janë marrëdhëniet ndërkombëtare, si dhe politika e jashtme amerikane dhe gjermane.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat