Putini e ka vendosur veten në qendër të Ditës së Fitores së Rusisë, por ai ka pak arsye për të festuar

Analiza

Putini e ka vendosur veten në qendër të Ditës së Fitores së Rusisë, por ai ka pak arsye për të festuar

Nga: M.L. Më: 8 maj 2022 Në ora: 23:54
Presidenti rus Vladimir Putin merr pjesë në paradën ushtarake të Ditës së Fitores 2019 në Sheshin e Kuq në Moskë.

Presidenti Vladimir Putin i merr seriozisht përvjetorët rusë. Nuk ishte rastësi që pushtimi i tij në Ukrainë erdhi një ditë pas Ditës së Mbrojtësit të Atdheut, një festë e arritjeve ushtarake të Rusisë. Ishte i njëjti rast në vitin 2014 kur Putini hodhi hapin e parë në aneksimin e Krimesë nga Ukraina, përmes protestave të orkestruara pro-ruse në gadishull, shkruan CNN transmeton "Bota sot".

Udhëheqësi kishte shpresuar qartë se do të kishte më shumë për të festuar deri në Ditën e Fitores të hënën, data më patriotike e vendit, që shënon rolin e Bashkimit Sovjetik në mposhtjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. Ishte më 8 maj 1945, (9 maj në zonën kohore të Moskës) që Gjermania nënshkroi Instrumentin e dorëzimit në Berlin, duke i dhënë fund luftimeve në Evropë. BRSS pësoi humbjet më të mëdha nga çdo komb - rreth 27 milionë ushtarë dhe civilë vdiqën.

Justifikimi i Rusisë për luftën në Ukrainë sugjeroi një afat për sukses deri në Ditën e Fitores. Putin dhe qeveria e tij kanë thënë vazhdimisht se qëllimi i të ashtuquajturit "operacion special" i tyre është "denazifikimi" i Ukrainës dhe se çlirimi i vendit nga nazistët është një çështje e mbijetesës së Rusisë. Është një argument që nuk ka peshë reale; një mbulesë flagrante për revanshizmin rus.

Edhe pse makina propagandistike e lyer mirë e Kremlinit ka funksionuar me avull të plotë që nga pushtimi i shkurtit, do të jetë e vështirë për Putinin të kthejë humbjet e Rusisë në fitore të vërtetë të hënën.

Nëse asgjë, operacioni në Ukrainë ka qenë një siklet për të -- të paktën në skenën ndërkombëtare.

Ushtria ruse e tejkalon atë të Ukrainës në çdo masë -- edhe me armët e rënda që po dërgon Perëndimi -- megjithatë ajo nuk arriti të pushtojë territorin në veri, e lëre më kryeqytetin, Kievin, dhe po përpiqet të bëjë përfitime edhe në lindje, ku tani është e fokusuar.

Forcat e armatosura të Ukrainës pretendojnë se Rusia ka humbur më shumë se 24,000 trupa në pak më shumë se dy muaj, dhe më shumë se 1,000 tanke, mbi 2,600 automjete të blinduara dhe qindra avionë. CNN nuk mund t'i verifikojë në mënyrë të pavarur këto shifra dhe ka të ngjarë të ketë humbje të mëdha edhe nga pala ukrainase. Megjithatë, është e pamohueshme që ushtria ruse është dobësuar.

Kryqëzori rus me raketa të drejtuara “Moskva” -- dikur xhevahiri i kurorës së flotës së saj të Detit të Zi -- tani është një rrënim, i ulur i shkatërruar në thellësi të detit.

Ndërkohë, armiqtë e Putinit në Perëndim, të cilët Rusia ishte përpjekur aq shumë t'i përçante me vite, janë gjithnjë e më të bashkuar, të gjithë për kauzën e sigurimit të fitores për Ukrainën.

Emily Ferris, një studiuese me Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, tha se dështimet e Rusisë kishin qenë kryesisht logjistike.

"Disa nga problemet logjistike që ata kishin ishin pjesërisht sepse ata kurrë nuk arritën të merrnin fare qendrat kryesore hekurudhore, sinqerisht, në të gjithë vendin," tha Ferris për CNN. "Dhe për shkak se forcat tokësore të motorizuara ruse mbështeten në hekurudhat për të lëvizur të gjitha trupat e tyre, pajisjen dhe tanket e tyre. Për shkak se ata kurrë nuk arritën t'i kontrollonin ato qendra, ata kurrë nuk arritën të shtyjnë veçanërisht larg në territorin ukrainas, dhe kjo do të thoshte se më pas duhej të mbështeteshin në aftësitë jashtë rrugës”.

Në vend të kësaj, forcat ruse u zhvendosën me kamionë dhe tanke që lëviznin ngadalë, shumë prej të cilëve u zhytën në baltë, pasi moti më i ngrohtë parandaloi ngrirjen e tokës dhe lejimin e lëvizjes më të lirë, tha Ferris.

"Atëherë do të thoshte se ishte e ndërlikuar të tërhiqeshin tanket në Rusi për riparime, sepse ato ishin larg, dhe kështu shumë prej tyre u braktisën. Shumë pajisje të tyre filluan të thyheshin sepse tanket mund të marrin vetëm shumë lëvizje përreth. " tha ajo. "Dhe, sigurisht, ju keni rezistencën shumë të mirë-dokumentuar nga ukrainasit vendas, të cilët nuk e pranuan shumë mirë pushtimin."

Edhe në lindje, ku forcat ruse po përpiqen të përparojnë përmes rajonit të Donbasit, fitimet e tyre kanë qenë të kufizuara. Rebelët pro-rusë janë instaluar në rajonet e vetëshpallura separatiste të Donetsk dhe Luhansk për vite me radhë, por megjithatë, Rusia nuk i ka aneksuar ato zona dhe forcat e saj po luftojnë për të kapërcyer një rezistencë të ashpër ukrainase në qytetet e mëdha.

"Ne jemi ende duke folur për pjesë të mëdha territori -- Ukraina është masive -- edhe nëse ata janë të fokusuar vetëm në lindje dhe jug. Disa nga pretendimet nga komandantët e lartë se ata do të krijojnë një korridor tokësor përtej jugu i Ukrainës, është ende një detyrë e madhe”, tha Ferris. "Fakti që ata nuk kanë qenë në gjendje të marrin qytetet kryesore dhe qendrat kryesore hekurudhore më parë është ende një problem. Unë mendoj se kjo do të vazhdojë."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat