Analizë e medias prestigjioze “Economist”: Bota përballet me rreziqe të mëdha nëse agresioni i Putinit shpërblehet

Analiza

Analizë e medias prestigjioze “Economist”: Bota përballet me rreziqe të mëdha nëse agresioni i Putinit shpërblehet

Nga: M.L. Më: 1 qershor 2022 Në ora: 12:46
Nga e majta: Sekretari i Përgjithshëm i CSTO Stanislav Zas, Kryeministri i Armenisë Nikol Pashinyan, Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko, Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev dhe Presidenti i Taxhikistanit Emomali Rahmon - Përpara, Presidenti rus Vladimir Putin (Moskë 16 maj)

Margaret Thatcher paralajmëroi George H.W. Bush dikur se nuk ishte "kohë për t'u lëkundur" ndërsa të dy udhëheqësit diskutuan përgjigjen e tyre ndaj pushtimit të Kuvajtit nga Sadam Husein. Nëse ajo do të ishte gjallë sot, me shumë mundësi do të dëshironte ta përsëriste atë paralajmërim, shkruan Focus.de duke cituar The Economist, transmeton “Bota sot”.

Lufta në Ukrainë ka hyrë në muajin e saj të katërt dhe agresioni i paprovokuar i Vladimir Putinit ka shkaktuar reagime që pakkush do t'i kishte menduar të mundshme - veçanërisht ukrainasit e guximshëm, por edhe Perëndimi, i cili po e mbështet vendin politikisht, ekonomikisht dhe materialisht. Ushtria e madhe por e paaftë e Rusisë u tërhoq nga veriu i vendit pasi nuk arriti të pushtonte kryeqytetin, Kiev.

Gjithnjë e më shumë armë po vijnë nga perëndimi

Ajo u dëbua gjithashtu nga Kharkivi, qyteti i dytë më i madh në Ukrainën verilindore. Ushtria megjithatë pretendon fitime të rëndësishme në rajonin lindor të Donbasit dhe në jug, ku ka kapur "urën tokësore" që lidh gadishullin e Krimesë të pushtuar më parë me vetë Rusinë. Ndërsa rezistenca vazhdon, në Ukrainë mbizotëron një optimizëm i kujdesshëm. Armët po derdhen nga Perëndimi dhe Kongresi miratoi së fundmi një paketë ndihme prej 40 miliardë dollarësh.

Megjithatë, zërat po rriten mes evropianëve dhe disa amerikanëve se është koha për të eksploruar opsionet për një armëpushim dhe bisedime paqeje. Disa besojnë se lufta do të përfundonte më shpejt nëse Putinit do t'i jepej një "opsion kthimi" që do t'i lejonte atij të arrinte një lloj fitoreje në shtëpi. Konsiderata të tilla hasin në një interes emocional. Askush nuk dëshiron një luftë të përjetshme. Sa më gjatë të zgjasë, aq më i madh është numri i të vdekurve, shkatërrimi i shtëpive, dëmtimi i ekonomisë së Ukrainës dhe rreziku i ndalimit të furnizimeve globale me drithëra. Nëse Putini mund të shpëtojë fytyrën për të shpëtuar jetë, çfarë nuk shkon me këtë?

Bota përballet me rreziqe të mëdha nëse agresioni i Putinit shpërblehet

Por do të ishte naive të besohej se Putini është i përgatitur të nënshkruajë një marrëveshje paqeje. Këtë javë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy paralajmëroi se bisedimet vetëm do t'i blejnë Rusisë më shumë kohë (si në të kaluarën) për t'u ngulitur dhe rigrupuar përpara se të sulmojë përsëri. Sipas Zelenskyy, është ende qëllimi i Ukrainës që të "rifitojë të gjithë territorin e saj". Ai i bëri thirrje, siç ka bërë vazhdimisht që nga fillimi i luftës, Perëndimit që të dërgojë më shumë armë dhe më të mira në mënyrë që vendi i tij të zmbrapsë pushtimin. Ai gjithashtu shprehu shqetësimin për mungesën e unitetit në Perëndim në mbështetjen e tij për Ukrainën.

Ai ka të drejtë në të gjitha pikat. Bota përballet me rreziqe të mëdha nëse agresioni i Putinit shpërblehet; nëse i lejohet të mbajë tokën që zë. Kujtoni ngjarjet e vitit 2014. Me pak mbështetje konkrete perëndimore, Ukrainës iu desh të shikonte ndërsa Rusia aneksonte Krimenë dhe më pas mbështeti një pushtim separatist të pjesës lindore të Donbasit. Pas tetë vjetësh, ende asgjë nuk ishte kthyer. I guximshëm nga përgjigja e zbehtë, Putin vendosi të marrë një pickim të dytë, shumë më të madh nga një vend që ai e ka quajtur vazhdimisht një shpikje administrative të shekullit të 20-të.

Greqia furnizon me tanke Ukrainës në një shkëmbim unazor me Gjermaninë

Çfarë do të ndodhte nëse Perëndimi do të tërhiqej nga mbështetja e tij për Zelenskyy dhe do ta detyronte atë për bisedime të parakohshme? Me shumë mundësi, Rusia do të konsolidonte përfitimet e saj; se do të tërhiqte çdo marrëveshje që ishte bërë; dhe se pozita e Putinit në vend do të forcohej më tej nga fitorja e tij. Në fund të fundit, kjo ka ndodhur tashmë në të kaluarën. Dhe në një moment ai mund t'i nënshtrohet një përpjekjeje të tretë në Ukrainë ose në një vend tjetër si Gjeorgjia, Moldavia apo edhe një nga shtetet baltike.

Shih despotët: luftënxitja shpërblehet

Despotë të tjerë në pjesë të tjera të botës do të arrinin gjithashtu në përfundimin se luftënxitja shpërblehet nëse qëndroni mjaftueshëm me të. Të përballur me pakënaqësinë brenda vendit, ata do të kërkonin lavdinë ushtarake jashtë vendit për të shpërqendruar njerëzit e tyre. Duke vepruar kështu, ata mund të mbështeten në rezistencën jetëshkurtër nga bota demokratike.

Asnjë zgjidhje nuk mund t'i imponohet Ukrainës pa pëlqimin e popullit ukrainas. Zelenskyy nuk ka gjasa të qëndrojë në detyrë nëse dorëzon paraprakisht territorin në një përpjekje të nxituar për të qetësuar fqinjin e saj grabitqar. As banorët e territoreve të prekura nuk do të dorëzoheshin me përulësi ndaj sundimit represiv rus; përkundrazi, do të rezultonte në një luftë guerile që mund të zvarritet me vite

Putin nuk do të lërë gur pa lëvizur për të dëmtuar Ukrainën

Situata në vendngjarje është ende e paqartë për momentin. Rusët janë tërhequr nga veriu dhe verilindja dhe kanë rritur ritmin e sulmeve të tyre në lindje. Sulmi i tyre ka për qëllim qytetin e Severodonetsk në Donbass të kontrolluar nga ukrainasit. Me këtë ata synojnë të ndërpresin forcat ukrainase dhe të avancojnë në Sloviansk dhe Kramatorsk për të siguruar të gjithë rajonin.

Se sa larg do të shkojë Putin është e paqartë, por derisa të mund të shtypet, ai nuk do të ndalet në asgjë për të dëmtuar Ukrainën. Një demokraci e hapur, me fytyrë nga perëndimi është në pragun e saj. Për të, ajo përfaqëson një sfidë ndaj autokracisë së kapsuluar që ai i ka imponuar Rusisë. Meqenëse ai nuk i lejon ukrainasit të jetojnë në paqe, ata nuk kanë zgjidhje tjetër veçse ta kundërshtojnë atë. Perëndimi duhet t'i ndihmojë ata derisa detyra e tyre të përfundojë.

Artikulli u shfaq fillimisht në The Economist me titullin "Ukraina ka nevojë për mbështetje, jo këshilla të tmerrshme" dhe u përkthye nga Cornelia Zink.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat