“Wilder me gjasë ka pësuar dëmtime në tru”, ish-trajneri i amerikanit nuk pendohet që hodhi peshqirin në ring

Boksi

“Wilder me gjasë ka pësuar dëmtime në tru”, ish-trajneri i amerikanit nuk pendohet që hodhi peshqirin në ring

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 21:58
Deontay Wilder

Deontay Wilder mund të vuajë nga një dëmtim në tru, pas humbjes së tij brutale nga Tyson Fury vitin e kaluar, sipas ish-trainerit Mark Breland.

Ylli 35-vjeçar pësoi disfatën e tij të parë profesionale në rimeçin e zhvilluar në Las Vegas.

Wilder u mposht nga Fury dhe u rrëzua dy herë në dysheme, para se Breland të hidhte peshqirin në raundin e shtatë të përballjes për titullin WBC.

‘Bommberi i Bronztë’ ka dhënë justifikime të ndryshme për atë se pse ai humbi titullin WBC, duke përfshirë veshjen e tij të rëndë rreth 40 kile, gjë që shkaktoi lodhje të parakohshme të tij.

Dhe teoritë e konspiracionit të Wilder gjithashtu kanë çuar në pretendime të pabazuara mashtrimi kundër Fury, si dhe akuzua për Breland për dhënie të pijeve para meçit .

Breland u largua më vonë nga kampi i Wilder për shkak të vendimit për të hedhur në peshqirin në ring si shenjë dorëzimi.

Sidoqoftë, ish-trajneri i Wilder ka vënë në pikëpyetje shkallën e dëmtimeve të veshit të ish kampionit të WBC në revanshin e Fury.

“Në atë luftë, ashtu si shumë të tjerë, ne nuk kishim asistent sepse Deontay nuk kishte nevojë për të”, ka thënë Breland për World Boxing News .

“Pra, unë nuk jam një mjek, por e di që gjaku që del nga veshët tuaj dhe sytë e mërzitur mund të jenë një lëndim truri”.

Wilder, i cili nuk ka luftuar që nga humbja e Fury, ka kritikuar Breland pasi trajneri amerikan i boksit sugjeroi që karriera e tij ishte e mbaruar.

Breland ka mbrojtur me vendosmëri pozicionin e tij për të hedhur në peshqirin, ndërsa Wilder e ndëshkoi më pas.

Breland shpjegoi: “Fuqia vjen nga këmbët tuaja, dhe këmbët e tij ishin zhdukur! Kështu që, vendosa ta ndërpres luftën dhe do t’i bëja të gjitha përsëri”.

“Unë kam një djalë të moshës së Deontay. Unë nuk kam kërkuar që ai të dalë në kostumin e tij”.

“Shpresoj që të gjithë të qëndrojmë të sigurt. Ka kaq shumë çështje më të mëdha në botë”, kishte thënë Breland.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat