Joshua – Fury, këto janë shifrat e “çmendura” që do të fitojnë dy bokserët nga lufta mes tyre

Boksi

Joshua – Fury, këto janë shifrat e “çmendura” që do të fitojnë dy bokserët nga lufta mes tyre

Më: 5 mars 2021 Në ora: 17:45
Joshua – Fury

Meçi i shumëpritur nga miliona tifozë të boksit, Anthony Joshua – Tyson Fury po bëhet realitet.

Përballja e gjigantëve britanikë për titullin e kampionit të botës do të zhvillohet në qershor apo korrik.

Agjenti Bob Arum ka konfirmuar se marrëveshja mes përfaqësuesve të boksierëve është arritur por një datë e saktë ende nuk është caktuar.

Anthony Joshua për herë të parë pranoi publikisht se mund të boksojë ndaj Furyt, pasi mposhti rusin Kubrat Pulev në dhjetor.

Anthony Joshua ka zhvilluar 25 meçe në karrierën e tij dhe ka fituar 24 nga to, ku 22 prej tyre i ka fituar me nokaut.

Në anën tjetër, Fury ka zhvilluar 31 meçe, 30 prej tyre i ka fituar, ku 21 nga këto fitore me nokaut.

Arabia Saudite është e preferuara për të pritur këtë ndeshje historike për titullin e padiskutueshëm të botës në pesha të rënda në fund të qershorit ose në fillim të korrikut.

Joshua dhe Fury kanë rënë dakord për një ndarje 50-50 në aspektin e fitimeve financiare.

Shefi i Top Rank tha për Mirror Fighting: “Ne jemi gati. Me sa mund të konstatoj, nuk ka çështje që ndan të dy palët. Ka pasur marrëveshje konsensusi në të gjitha çështjet.

“Shpresojmë shumë shpejt se lufta do të nënshkruhet. Pastaj ne do të zgjedhim detajet tjera.

“Unë jam duke kërkuar nga fundi i qershorit ose në fillim të korrikut për luftën aktuale që do të zhvillohet.”

Sauditët janë të përgatitur t’i ofrojnë Joshuas dhe Furyt nga 100 milion dollarë për këtë meç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat