“Ariu Shqiptar” Reshat Mati fiton kundra portorikenit Ryan Pino, në “Mandalay Bay Resort” Las Vegas

Boksi

“Ariu Shqiptar” Reshat Mati fiton kundra portorikenit Ryan Pino, në “Mandalay Bay Resort” Las Vegas

Nga: Beqir SINA New York Më: 30 maj 2021 Në ora: 18:01
Pamje nga ndeshja

LAS VEGAS NV: Bokseri shqiptar i lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Reshat Mati, ka shënuar një tjetër record, me fitoren në Las Vegas, të shtunën në mbrëmje.

Mati apo i njohur si “Arusha Shqiptare” ka mposhtur kundërshtarin Ryan Pinon në meçin që u zhvillua në kuadër të peshave “Welterweight”.

Kështuqë, Reshat Mati, ka siguruar një tjetër fitore me “pikë” mbrëmjen e djeshme, duke lumturuar kështu të gjithë tifozët kuqezi, miqt, dhe stafin që ishin duke ndjekur në arenën e boksit “Mandalay Bay Resort and Casino” në Las Vega – Nevada, por nuk ka qenë i kënaqur me vetveten me preformacën e tij.

Image

Pesha “Welterweight” Reshat Mati (10-0, 7 KO) e “shkeli” Ryan Pino (8-7-2, 4 KO) gjatë gjashtë raundeve me rezultatet 60-54, 58-56, 58-56.

Mati që fitoi me vendim unanim pasi ishte shumë më i mirë se kundërshtari i tij në gjashtë raundet, në reagimin e tij para gazetarve, tha se nuk ishte “aspak” e kënaqur me fitoren, duke shpresuar se me stërvitje do të jetë në duelet e ardhshme edhe më me profermancë.

Image

Andi Purewal, i portalit “Boxing Social” foli për talentin shqiptar amerikan, Yllin në rritje, siç e quajti ai, Reshat Mati, pas fitores së tij kundër Ryan Pino në kartën "Haney-Linares" në Las Vegas, dhe Reshat Mati, reagoi duke thënë se : "Unë nuk jam i kënaqur me performancën time!" në fitoren e UD ndaj Ryan Pino.

Ndërkohë, në llogarinë e tij në Facebook, mbas metçit të mbrëmshëm Mati, shkruajti:

“10-0! Faleminderit të gjithëve që më mbështetën miqtë e familjes time trajnerët e mi tifozët e mi dhe sponsorët e mi. Unë kërkoj falje për performancën jo aq të mirë, por do të bëj një shfaqje më të mirë për të gjithë herën tjetër”

Kundërshtari i Matit, Pino, rezultoi një kundërshtar mjaft i “dobët”, duke i përfunduar në 6 raunde, pa “gridë”, duke mos arritur të përballonte fuqinë e madhe që boksieri shqiptar mban në duar.

23 vjeçari shqiptar, Reshat Mati, gjithashtu vazhdon të dalë në ring me simbolet tona kombëtare, në mbathjet e bardha ai mbante shqiponjë dy-krenare të qëndisur në to. I njohur ndryshe edhe si “Arusha shqiptare”, Reshat Mati është rritur në Amerikë me atdhetarizëm e dashuri për rrënjët e tij, ndërsa cilësohet me prespektivë të jashtëzakonshme në arenën e boksit.

Image

Gazetarët dhe ekspertët sportiv Matin, e çmojnë si një nga boksierët e rinj me shumë perspektivë, duke thënë se “10:0” do ti mundësojë atij që të vazhdojë të ngritet në rang listat e peshave të boksit një e nga një”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat