Mbretëria e Bashkuar kalon mbi 100 mijë viktima, vendi i parë evropian me këtë shifër

Bota

Mbretëria e Bashkuar kalon mbi 100 mijë viktima, vendi i parë evropian me këtë shifër

Më: 26 janar 2021 Në ora: 22:29
Foto ilustrim

Më shumë se 100 000 njerëz kanë humbur jetën nga Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa numri i një vale të dytë që ka përfshirë të gjithë vendin vazhdon të rritet.

Një total janë regjistruar 100,162 viktima në Mbretërinë e Bashkuar, duke u bërë vendi i parë evropian që kalon këtë shifër.

Mbretëria e Bashkuar është vendi i pestë që kalon 100,000 vdekje, që vijnë pas SH.B.A., Brazili, India dhe Meksika.

Numri i rasteve në Mbretërinë e Bashkuar ka rënë në ditët e fundit, por numri i njerëzve në spital mbetet i lartë, ashtu si edhe shifrat e përditshme të vdekjes në Mbretërinë e Bashkuar.

Më parë, shifrat nga ONS, të cilat bazohen në certifikatat e vdekjes, treguan se kishte pasur gati 104,000 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Shifrat ditore të qeverisë mbështeten në teste pozitive dhe janë pak më të ulëta.

Kryeministri Boris Johnson pritet të mbajë një konferencë shtypi në Downing Street me zyrtarin kryesor mjekësor të Anglisë Chris Whitty dhe shefin ekzekutiv të NHS Sir Simon Stevens rreth orës 17:00 me orën lokale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat