Sulm me bombë në Somali, vriten disa agjentë të sigurisë

Bota

Sulm me bombë në Somali, vriten disa agjentë të sigurisë

Më: 7 shkurt 2021 Në ora: 21:22
Sulm me bombë në Somali

jë bombë buzë rrugës shpërtheu të dielën jashtë qytetit qendror të Somalisë, Dhusamareeb, duke vrarë 12 agjentë që punonin për Agjencinë Kombëtare të Inteligjencës dhe të Sigurisë, tha policia.

Të vrarët përfshinin Abdirashid Abdunur, kreun e agjencisë së inteligjencës në Dhusamareeb, tha oficeri i policisë Mohamed Ahmed.

Grupi i armatosur i lidhur me al-Kaidën, al-Shabab, mori përgjegjësinë për sulmin.

Udhëheqësit politikë janë takuar në Dhusamareeb, një qytet rreth 510 kilometra (317 milje) në veri të kryeqytetit Mogadishu, në përpjekje për të zgjidhur një mosmarrëveshje rreth mënyrës së mbajtjes së zgjedhjeve të hënën.

Një marrëveshje se si të zgjedhësh një president të ri të hënën ka qenë e pakapshme deri më tani, duke kërcënuar të lëshojë më shumë trazira politike.

Sidoqoftë, autoritetet rajonale në të paktën dy nga pesë shtetet federale të Somalisë, Puntland dhe Jubbaland, kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve tani për tani. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat