Ky liqen është i veçantë për shkak të ngjyrës së tij rozë, por edhe për shkak të trenit që kalon nëpër të

Bota

Ky liqen është i veçantë për shkak të ngjyrës së tij rozë, por edhe për shkak të trenit që kalon nëpër të

Më: 4 prill 2021 Në ora: 22:02
Foto

Këto skena nuk janë fryt i photoshop, por ju mund t’i përjetoni ato vërtet nëse shkoni në Siberi.

Ky është Liqeni Burlin në rajonin Altai afër kufirit me Kazakistanin, i cili pëson një transformim disi psikedelik çdo verë.

Gjegjësisht, çdo gusht liqeni merr një ngjyrë rozë. Ashtu si në rastin e disa shembujve të tjerë në botë, kjo nuk është një ndotje, por një pasojë e rritjes së përqendrimit të salinës së Artemisë , të cilat jetojnë në ujëra me kripë të lartë.

Sidoqoftë, ajo që e bën këtë liqen vërtet të veçantë është treni që lëviz mbi të. Ai është aty për një qëllim, dhe kjo është heqja e kripës që është bërë në këtë liqen për shekuj, me sa duket që nga viti 1768.

Treni ngre sedimentin nga fundi dhe e mbledh atë në vagonë ​​dhe e filtron atë.

Legjenda thotë se Perandoresha Ruse Katerina e Madhe këmbënguli të përdorte vetëm këtë kripë me cilësi të jashtëzakonshme. Nga rruga, ky liqen prodhon rreth 65,000 ton kripë në vit, e cila është e barabartë me konsumin e kripës në botë për tre deri në katër ditë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat