Samiti i radhës i NATO-s do të mbahet më 14 qershor

Bota

Samiti i radhës i NATO-s do të mbahet më 14 qershor

Më: 22 prill 2021 Në ora: 11:47
NATO

Një samit i udhëheqësve të NATO-s është vendosur të zhvillohet më 14 qershor në selinë e NATO-s në Bruksel, njoftoi të enjten shefi i aleancës.

“Ne do të marrim vendime për axhendën tonë thelbësore dhe të ardhme të NATO-s 2030 për t’u marrë me sfidat e sotme dhe të nesërme: veprimet agresive të Rusisë, kërcënimi i terrorizmit, sulmet kibernetike, teknologjitë në zhvillim dhe përçarëse, ndikimi i sigurisë në ndryshimit e klimës, dhe ngritja e Kinës”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg në një njoftim për shtyp.

Ndryshe, samiti i fundit i tillë i NATO-s u mbajt në 2018 në Bruksel, me pjesëmarrjen e liderëve të vendeve të NATO-s.

Samiti do të jetë i pari i epokës pas Trump dhe ka të ngjarë të shënojë një kthim në normalitet nën udhëheqjen nga presidentin Joe Biden.

Si president, Donald Trump ishte dukshëm “armiqësor” me NATO-n, duke u ankuar shpesh për dështimin e pretenduar të anëtarëve për të mbështetur aleancën financiarisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat