Në Etiopi gratë përdhunohen, burrat theren

Bota

Në Etiopi gratë përdhunohen, burrat theren

Më: 13 gusht 2021 Në ora: 18:11
Foto ilustrim

Forcat qeveritare etiopiane kanë dhunuar dhe abuzuar në mënyrë sistematike qindra gra dhe vajza në konfliktin aktual në Tigray, Etiopi, sipas raportit të fundit të Amnesty International.

Duke shtuar provat në rritje se përdhunimi përdoret si armë lufte në rajonin verior të Etiopisë, hulumtimi i Amnesty International ofron pamje të shkallës së krimit në një zonë ku autoritetet federale kanë kufizuar qëllimisht komunikimin me botën e jashtme.

Raporti u botua kur qeveria etiopiane këtë javë u bëri thirrje “të gjithë etiopianëve të aftë” t’i bashkohen ushtrisë në mënyrë që “përgjithmonë” të ndalojnë forcat e ringjallura në rajonin e Tigrit, me sa duket duke braktisur armëpushimin e njëanshëm nga qershori, raportoi theguardian.

Lufta në vendin e dytë më të madh afrikan për sa i përket popullsisë rrezikoi të destabilizonte rajonin e Bririt të Afrikës kur shpërtheu në nëntor. Kryeministri Abi Ahmed, fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, i shpalli luftë qeverisë rajonale, e cila kontrollohet nga Fronti për Çlirimin Popullor të Trigraj, i cili sundoi Etiopinë për gati 30 vjet.

Raporti, i bazuar në dëshmitë e 63 grave të Tigrit dhe punonjësve mjekësorë, detajon sesi gratë i janë nënshtruar gjymtimit, përdhunimit në grup, skllavërisë seksuale dhe formave të tjera të torturës nga anëtarët e ushtrisë etiopiane, forcës mbrojtëse kombëtare etiopiane, forcave aleate të Eritreas Qeveria në Etiopi.

Një grua tha se ajo dhe katër gra të tjera u dhunuan nga ushtarët eritreas më 21 nëntor.

“Tre persona më përdhunuan para fëmijës tim. Një grua shtatzënë tetë muajshe ishte me ne dhe ajo u përdhunua”, tha ajo. “Gratë u përdhunuan dhe burrat u masakruan”, shtoi ajo.

Amnesty thotë se institucionet shëndetësore në Tigraj regjistruan 1,288 raste të dhunës me bazë gjinore midis muajit shkurt dhe prill. Shumë gra të intervistuara për raportin thanë se nuk vizituan klinikat pas kësaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat