​Pjesa e dytë e ndihmës ushtarake amerikane mbërriti në Ukrainë

Bota

​Pjesa e dytë e ndihmës ushtarake amerikane mbërriti në Ukrainë

Më: 23 janar 2022 Në ora: 23:38
Foto nga vendi i ngjarjes

Ministri i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov deklaroi sot se kontingjenti i dytë i armëve nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbërriti sot në Ukrainë në kuadër të ndihmës mbrojtëse, vlera e të cilave është 200 milionë dollarë.

Uashingtoni ka thënë se do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në mes të shqetësimeve nga Kievi dhe aleatët perëndimorë mbi grumbullimin e trupave ruse në kufirin e Ukrainës.

"Një tjetër zog në Kiev! Më shumë se 80 tonë armë për të forcuar aftësitë mbrojtëse të Ukrainës nga miqtë tanë në Shtetet e Bashkuara! Dhe ky nuk është fundi”, ka shkruar Reznikov në Twitter.

Pjesa e parë e rreth 90 tonëve ndihma ushtarake amerikane, përfshirë municionet, mbërriti në Ukrainë të shtunën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat