Rreth 418 milionë infeksione me COVID-19 në mbarë botën

Bota

Rreth 418 milionë infeksione me COVID-19 në mbarë botën

Më: 17 shkurt 2022 Në ora: 17:24
Gjermania, nis lehtësimin e kufizimeve mbi COVID-in

Gjermania do të fillojë të lehtësojë shumicën e kufizimeve të lidhura me koronavirusin deri më 20 mars. Masa vjen ndërsa nivelet e infeksioneve të nxitura nga varianti Omicron po bien në këtë vend.

Kancelari Olaf Scholz miratoi të mërkurën një plan me tre faza për të hequr pjesën dërrmuese të kufizimeve, duke e quajtur 20 marsin ‘ditë të lirisë’.

Vendimi i Gjermanisë vjen pasi Austria dhe Zvicra, dy vende fqinje hoqën shumë nga kufizimet e tyre, megjithëse virusi vazhdon të përhapet me shpejtësi.

Sipas universitetit amerikan Johns Hopkins, në mbarë botën janë shënuar rreth 418 milionë infeksione me COVID-19 dhe më shumë se 5.8 milionë vdekje, që nga fillimi i pandemisë./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat