Zbulohet telefoni satelitor i Zelenskyt që bisedon vetëm me Presidentin Biden

Bota

Zbulohet telefoni satelitor i Zelenskyt që bisedon vetëm me Presidentin Biden

Më: 1 mars 2022 Në ora: 23:31
Volodymyr Zelensky

SHBA mbetet në kontakt të rregullt me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky përmes një telefoni satelitor të sigurt që SHBA-ja i dha qeverisë ukrainase muajin e kaluar përpara se të ndodhte pushtimi, sipas një zyrtari amerikan të njohur me këtë çështje.

Komunikimet më të sigurta më parë midis ukrainasve dhe zyrtarëve amerikanë kalonin përmes ambasadës në Kiev, thanë dy zyrtarë amerikanë. Kur SHBA po përgatitej për të evakuuar ambasadën, dhe me rritjen e frikës për pushtimin rus që po ndodh tani, SHBA-të ua dërguan telefonin që tani po përdoret tek homologët e tyre ukrainas.

Telefoni i sigurt i lejon Zelenskyt të qëndrojë në kontakt me SHBA-në teksa pajisja është e lëvizshme, shtoi zyrtari. Zelensky e ka bërë të qartë se synon të qëndrojë në vend dhe aktualisht po lëviz në shumë zona në Kiev që mbrohen me një prani të konsiderueshme sigurie, ka raportuar CNN.

Më parë, Zelensky kishte filmuar video mesazhe të tij duke folur përpara monumenteve ose ndërtesave të tjera të njohura, por fjalimi i tij në Parlamentin Evropian të martën u dha përmes videove nga një dhomë e papërshkrueshme, e dekoruar vetëm me një flamur ukrainas.

Shtetet e Bashkuara i dhanë një telefon të ngjashëm satelitor Ministrit të Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, tha zyrtari. Telefonat kërkojnë energji elektrike, por mund të funksionojnë nga një gjenerator ose energjia e një makine nëse është e nevojshme.

Fillimisht u deshën disa ditë që ukrainasit ta vinin në punë telefonin satelitor, sepse udhëzimet për përdorimin e tyre ishin në anglisht, jo në gjuhën ukrainase.

Sipas presidentit ukrainas dhe Shtëpisë së Bardhë, Zelensky dhe presidenti i SHBA Joe Biden folën të martën.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat