Zjarr në një fabrikë ushtarake në Rusi

Bota

Zjarr në një fabrikë ushtarake në Rusi

Më: 1 maj 2022 Në ora: 19:35
Ukrainë

Një person u plagos në një zjarr që shpërtheu në një kompleks ushtarak në qytetin jugor rus të Belgorodit në kufi me Ukrainën, tha guvernatori i rajonit.

Vyacheslav Gladkov tha se banori vendas kishte pësuar lëndime të lehta dhe nuk ishte në rrezik për jetë.

Ai tha gjithashtu se shtatë ndërtesa u dëmtuan nga zjarri.

Ministria e Mbrojtjes nuk ka komentuar mbi ngjarjen dhe nuk dihen shkaqet e zjarrit. Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte vërtetësinë e deklaratës.

Imazhet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë një re tymi që ngrihet mbi qytet.

Në një rast të veçantë, guvernatori i rajonit Kursk, i cili gjithashtu kufizohet me Ukrainën, tha se një urë hekurudhore e përdorur nga trenat e mallrave ishte dëmtuar. Roman Starovoit e quajti incidentin sabotim.

Zonat e tjera ruse në kufi me Ukrainën kanë raportuar gjithashtu bombardime ndërkufitare që kur Moska dërgoi mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt për atë që ajo thotë se është një “operacion special ushtarak”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat