Fillojnë granatimet në fabrikën e çelikut Azovstal

Bota

Fillojnë granatimet në fabrikën e çelikut Azovstal

Nga: M.H. Më: 2 maj 2022 Në ora: 00:51
Zogjtë fluturojnë pranë një fabrike të uzinës së hekurit dhe çelikut Azovstal gjatë konfliktit Ukrainë-Rusi në qytetin port jugor të Mariupol, Ukrainë më 29 prill.

Pas një periudhe të rrallë qetësie që lejoi evakuimin e rreth 100 personave, kompleksi i çelikut Azovstal në Mariupol u vu sërish nën zjarr të dielën mbrëma, sipas një ushtari ukrainas në Mariupol që foli për televizionin ukrainas.

Pushtuesit filluan të qëllojnë përsëri në Azovstal sapo u përfundua evakuimi i disa ukrainasve”, tha komandanti i brigadës së 12-të të Gardës Kombëtare Denis Schlega, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ata po përdornin "të gjitha llojet e armëve", pohoi ai.

Është e paqartë nëse bombardimi i ri do të rrezikojë fazën tjetër të evakuimit nga Azovstal, që do të ndodhë të hënën. Vlerësohet se qindra civilë ukrainas janë ende të bllokuar në rrënojat e uzinës.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, tha se "qindra civilë mbeten të bllokuar në Azovstal së bashku me mbrojtësit e Mariupolit. Situata është bërë një shenjë e një katastrofe të vërtetë humanitare, sepse njerëzve po u mungon uji, ushqimi dhe ilaçet", ajo. tha.

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, tha në një intervistë në televizionin italian të dielën se "autoritetet e Kievit po përpiqen me të gjitha mjetet të arrijnë tërheqjen e radikalëve ukrainas që kanë mbetur në Azovstal, pasi mes tyre mund të ketë oficerë dhe mercenarë perëndimorë".

Nuk ka asnjë provë të fortë se shtetas perëndimorë janë në mesin e luftëtarëve në Azovstal.

"Situata me konfrontimin në fabrikën Azovstal në Mariupol dhe dëshira kokëfortë, madje histerike e [Presidentit ukrainas Volodymyr] Zelensky, ekipit të tij dhe klientëve të tij perëndimorë për të arritur tërheqjen e të gjithë këtyre njerëzve dhe dërgimin e tyre në territorin e Ukrainës është shpjegohet me faktin se ka shumë personazhe që do të konfirmojnë praninë e mercenarëve dhe, ndoshta, oficerëve aktivë të ushtrive perëndimore në anën e radikalëve ukrainas”, tha Lavrov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat