“Aksionet si stuhi”/ Vazhdon sulmi rus në fabrikën e çelikut

Bota

“Aksionet si stuhi”/ Vazhdon sulmi rus në fabrikën e çelikut

Nga: A.SH Më: 7 maj 2022 Në ora: 18:27
Fabrika e çelikut Azovstal

Rusia po vazhdon sulmin e saj ndaj fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, ka thënë komanda ushtarake e Ukrainës, raporton BBC, përcjell Bota sot.

"Sulmet e zjarrit të artilerisë dhe tankeve, Rusia po vazhdon aksionet stuhi," tha një konferencë e rregullt e mbrëmjes e publikuar në Facebook.

Ukraina thotë se shumë civilë mbeten të bllokuar në fabrikë së bashku me trupat ukrainase.

Mendohet se rreth 2,000 ushtarë ukrainas mbeten në tunele nën uzinë, ku janë izoluar për javë të tëra, ndërsa forcat ruse lëvizin më tej në qytetin port jugor.

Në fjalimin e të premten, Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha: "Ne po punojmë në opsionet diplomatike për të shpëtuar ushtrinë tonë që ende mbetet në Azovstal".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat