“Populli i Ukrainës” fiton çmimin e Këshillit Atlantik

Bota

“Populli i Ukrainës” fiton çmimin e Këshillit Atlantik

Më: 12 maj 2022 Në ora: 09:38
Foto ilustrim

Këshilli Atlantik ka nderuar popullin e Ukrainës me një çmim të shquar lidershipi, duke shënuar herën e parë që këshilli i jep këtë vlerësim një kombi.

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, dhe kantautori ukrainas Jamala ishin ndër çmimet e nderuara sot, të njohur për përfaqësimin e “shtyllave të marrëdhënieve transatlantike”, sipas Këshillit, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Në një video-mesazh, Zelensky falënderoi Këshillin duke thënë se “guximi është tipari ynë kombëtar i karakterit” dhe renditi vetëm disa emra të atyre që bënë sakrifica gjatë luftës.

Ato përfshinin: Vitalii Skakun “i cili hodhi në erë një urë duke u sakrifikuar për të ndaluar një kolonë tankesh ruse”; “Togeri 21-vjeçar Vitalii Sapilo, i cili neutralizoi 30 njësi të pajisjeve të armikut dhe vdiq nga një sulm ajror”; “Mjeku Serhiy Chornobryvets në Mariupol, i cili ka qenë në detyrë për 22 ditë që nga fillimi i luftës”; dhe “11-vjeçari Maksym, i cili nuk i tha asgjë nënës së tij, iku nga shtëpia dhe erdhi për të kërkuar leje për të qenë pjesë e mbrojtjes së territorit”, tha Zelensky.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat