8 të vrarë dhe 12 të plagosur në sulmin e Chernihiv

Bota

8 të vrarë dhe 12 të plagosur në sulmin e Chernihiv

Nga: A.SH Më: 17 maj 2022 Në ora: 14:43
Chernihiv

Fshati Desna, afër Chernihiv, është goditur nga Rusia dhe një numër i panjohur njerëzish kishin vdekur si pasojë e sulmeve, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Shërbimi i emergjencës shtetërore të Ukrainës tani ka konfirmuar vdekjen e tetë personave dhe tha se 12 të tjerë u plagosën, raporton Reuters.

Viacheslav Chaus, guvernatori i Chernihiv, tha këtë mëngjes se Moska kishte lëshuar katër raketa rreth orës 05:00 me kohën lokale. Dy ndërtesa ishin goditur në fshatin e vogël, shtoi ai.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat