Pse Erdogan po e bllokon zgjerimin e NATO-s?

Bota

Pse Erdogan po e bllokon zgjerimin e NATO-s?

Nga: Sherif Ramabaja Më: 17 maj 2022 Në ora: 19:17
NATO

Të gjithë anëtarët e NATO-s premtojnë mbështetje për Finlandën dhe Suedinë në procesin e anëtarësimit. Të gjithë? Jo, një partner edhe një herë qëndron në rrugë kundër. Por për çfarë është Erdogan? Dhe çfarë lidhje ka kjo me Sirinë dhe avionët luftarakë amerikanë?

Kursi zigzag i Rexhep Tajip Erdogan për çështjen e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO po shkakton konfuzion. Jo vetëm presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja finlandeze Sanna Marin tashmë po pyesin se cili është qëndrimi i vendit të tij tani. Të paktën Turqia mund të përdorë një veto për të ndaluar zgjerimin që tashmë besohej të ishte i sigurt.

Në fund të javës së kaluar, Erdogan pat dyshimet e para për zgjerimin e aleancës. Akuza: Të dy vendet, por mbi të gjitha Suedia, janë "vendstrehim për organizatat terroriste", sepse aty strehohen anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila është e ndaluar në Turqi dhe BE, dhe mbështetës të predikuesit Fethullah Gylen - i cili fajësohet nga Ankaraja për tentativën për grusht shteti në Turqi, që konsiderohet përgjegjës në vitin 2015. Është interesante se interesat ruse të sigurisë, nuk duket se luajnë një rol për Erdoganin, i cili mban marrëdhënie ambivalente me shefin e Kemlinit, Vladimir Putin.

Në fundjavë, bisedimet mes ministrave të jashtëm duhet të qetësojnë gjërat. Kjo pati sukses të paktën pjesërisht. Edhe pse ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu përsëriti akuzat, ai ishte i gatshëm të bisedonte. Vendi i tij është në favor të një "politike të dyerve të hapura", tha ai. Deklarata ngjalli shpresat se dy vendet e Evropës veriore mund të bashkohen së shpejti në NATO.

Të hënën në mbrëmje, megjithatë, kreu i shtetit ndoqi shembullin dhe tha se nuk mund të pajtohej me pranimin e vendeve, që vendosin sanksione ndaj Turqisë. Për më tepër, ai i shpërfilli të dyja vendet, sepse në lidhje me vizitën e një delegacioni finlandez dhe suedez, ai tha se nuk duhet as të shqetësohen.

"Erdogan dëshiron të rrisë çmimin"

Kritikat ndaj Erdoganit janë të mëdha, shkojnë deri në pakënaqësi klishe, si në rastin e ministrit të Jashtëm të Luksemburgut, Jean Asselborn, i cili i dëshmoi kreut të shtetit turk në Deutschlandfunk një "mentalitet pazari". Por për çfarë është Erdogan? Fakti është se shumë turq dhe kurdë jetojnë veçanërisht në Suedi. Janë kryesisht anëtarët e opozitës ata që kanë ikur nga represioni në rritje në Turqi. Sipas informacioneve turke, mes tyre ka edhe ekstremistë – por as Suedia dhe as Helsinki thuhet se nuk kanë reaguar ndaj dhjetëra kërkesave turke për ekstradim. Do të shkonte gjithashtu në kundërshtim me politikat e tyre liberale, nëse ata ekstradonin individë në Ankara dhe nëse nuk ofrohen prova të forta të ekstremizmit të tyre.

Megjithatë, ka dyshime nëse Erdogan është i shqetësuar fare me grupet ekstremiste kurde, ose nëse ai me të vërtetë e kundërshton thelbësisht zgjerimin e NATO-s. Asselborn, për shembull, tha se Erdogan thjesht donte të rriste çmimin. "Unë mendoj se Erdogan dëshiron të rrisë çmimin dhe dëshiron të ushtrojë presion që kjo të ndodhë." Kjo është një lojë e rrezikshme, tha ai për ZDF.

Eksperti i NATO-s Markus Kaim nga Fondacioni Gjerman i Shkencës dhe Politikës është dakord. "Unë supozoj se Erdogan dëshiron të marrë një çmim," tha ai për ntv.de. Kaim tregon për "një histori të gjatë manovrash përçarëse në NATO" nga Turqia. Vendi është një “partner i rëndë” dhe ka probleme me disa anëtarë. Ndërhyrja turke në Siri, ofensiva në veri të vendit fqinj, u kritikua - disa shtete më pas ndaluan eksportet e armëve, për të cilën Erdogan po i akuzon tani. Përfshirë Gjermaninë.

Fokusi, megjithatë, është mosmarrëveshja me SHBA-në, për dërgesat e avionëve luftarakë modernë F-35. Uashingtoni ndaloi dërgesat, sepse Turqia bleu raketa anti-ajrore ruse S-400 në vitin 2019, duke tjetërsuar aleatin e NATO-s. Rezultati ishin sanksionet e SHBA-së, prandaj Ankarasë iu refuzuan avionët luftarakë që donte. Uashingtoni refuzoi gjithashtu kompensimin ose avionët më të vjetër F-16.

Nuk ka interes për të trembur Turqinë

Megjithatë, politikanët janë të bindur se një marrëveshje ende mund të arrihet. "Në fund, është një pasurim për NATO-n kur dy vende të forta të BE-së si Finlanda dhe Suedia bashkohen," tha ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht, në margjinat e një takimi të ministrave të mbrojtjes të BE-së në Bruksel. "Dhe unë jam plotësisht i bindur se Turqia gjithashtu mund të bindet për këtë." Asselborn gjithashtu supozon se Turqia do të dorëzohet. Ankaraja nuk mund të mbajë përgjegjësinë e mohimit të anëtarësimit të të dy vendeve, tha ai. Erdogan dëshiron të shpërblehet për pëlqimin e tij, "por ai nuk do ta çojë atë në ekstremitet".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat