Suedia është e gatshme të bisedojë me Turqinë për anëtarësimin në NATO

Bota

Suedia është e gatshme të bisedojë me Turqinë për anëtarësimin në NATO

Nga: A.SH Më: 17 maj 2022 Në ora: 19:44
Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto dhe kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson

Kryeministrja suedeze ka thënë se është e gatshme për bisedime me Turqinë për të zgjidhur çdo problem.

Kjo vjen pasi Turqia, një anëtare e NATO-s, ngriti kundërshtime ndaj vendeve që i bashkohen bllokut, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Duke folur së bashku me presidentin finlandez, Magdalena Andersson e Suedisë tha: "Ne po kërkojmë kontakt me Turqinë dhe jemi të përgatitur të... udhëtojmë në Turqi për të diskutuar dhe sqaruar çdo pikëpyetje që mund të ketë."

Gjatë konferencës për shtyp, të dy udhëheqësit thanë se synonin të dorëzonin ofertat e tyre për t'u bashkuar me NATO-n së bashku të mërkurën në selinë e aleancës ushtarake në Bruksel.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se dy vendet nordike nuk duhet të shqetësojnë dërgimin e delegacioneve për të bindur Turqinë për ofertat e tyre.

Ai është i zemëruar nga ajo që ai e sheh si gatishmërinë e tyre për të pritur militantët kurdë.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, Suedia dhe Finlanda nuk mund t'i bashkohen aleancës ushtarake.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat