​Lituania ndalon blerjen e energjisë nga Rusia

Bota

​Lituania ndalon blerjen e energjisë nga Rusia

Më: 22 maj 2022 Në ora: 21:26
Foto ilustrim

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia.

Ministri i Energjisë Dainius Kreivys deklaroi se blerjet e gazit, naftës dhe energjisë elektrike nga Moska po ndaleshin për të treguar "solidaritet" me Ukrainën - dhe për të shkurtuar fondet për "makinerinë ruse të luftës".

Ai shpreson se kërkesat për energji elektrike mund të plotësoheshin nëpërmjet prodhimit vendor të energjisë së gjelbër.

Lituania, një ish-shtet sovjetik dhe një anëtar i NATO-s, është një aleat i fortë i Ukrainës.

Pavarësisht pushtimit të Ukrainës, Rusia vazhdon të sigurojë karburant për shumë vende evropiane.

Megjithatë, furnizimi me gaz i Finlandës u ndërpre dje pasi ajo refuzoi kërkesën e Moskës për të paguar në rubla, raporton BBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat