SHBA dhe aleatët e tjerë po përpiqen për të nxjerrë grurin nga Ukraina

Bota

SHBA dhe aleatët e tjerë po përpiqen për të nxjerrë grurin nga Ukraina

Nga: M.H. Më: 24 qershor 2022 Në ora: 06:47
John Kirby

SHBA dhe aleatët e saj po përpiqen të nxjerrin grurin nga Ukraina, me njëfarë suksesi, thotë Shtëpia e Bardhë.

Koordinatori i Këshillit të Sigurimit Kombëtar John Kirby tha se përpjekjet kanë arritur të nxjerrin pak grurë jashtë vendit, por jo të mjaftueshme, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Miliona tonë drithë qëndrojnë të papunë në portet ukrainase mes një bllokade nga luftanijet ruse në Detin e Zi.

Është e tillë sasia e drithit që eksportohet çdo vit nga vendi, saqë vështirësitë kanë ngjallur frikën e mungesës globale.

"Ne sigurisht mirëpresim përfshirjen e Turqisë në përpjekjen për të ndërmjetësuar një lloj marrëveshjeje për të lejuar transportin e grurit," tha ai

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat