Paralajmërimi i Biden: Putin shpreson se Perëndimi do të 'shkëputet' mes luftës

Bota

Paralajmërimi i Biden: Putin shpreson se Perëndimi do të 'shkëputet' mes luftës

Nga: A.SH Më: 26 qershor 2022 Në ora: 12:39
Joe Biden

Presidenti rus Vladimir Putin shpreson se Perëndimi do të "shkëputet" ndërsa pushtimi i tij në Ukrainë vazhdon, ka paralajmëruar presidenti amerikan Joe Biden, përcjell Bota sot.

Duke folur në samitin e G7 në Gjermani, Biden lavdëroi aleatët që kishin qëndruar së bashku dhe i qëndruan përballë Kremlinit gjatë katër muajve të fundit.

Megjithatë, ai paralajmëroi: "Ne duhet të qëndrojmë së bashku, sepse Putini ka llogaritur që në fillim se NATO dhe G7 do të ndaheshin disi.

“Por ne nuk kemi bërë dhe nuk do ta bëjmë.

“Nuk mund ta lëmë këtë agresion të marrë formën që ka dhe t’i ikë”.

Udhëheqësi i SHBA-së vlerësoi gjithashtu kancelarin gjerman Olaf Scholz për ndihmën për të mbajtur presionin ndaj Rusisë dhe i kërkoi atij që ta vazhdojë atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat