Johnson: Lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Putini do të ishte një grua

Bota

Johnson: Lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Putini do të ishte një grua

Nga: M.H. Më: 29 qershor 2022 Në ora: 06:13
Boris Johnson

Vladimir Putin nuk do ta kishte nisur luftën në Ukrainë nëse do të ishte një grua, sipas Boris Johnson.

Vërejtjet e kryeministrit vijnë pas samitit të G7 në Gjermani, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ai e përshkroi konfliktin si "të çmendur, maço" dhe i tha transmetuesit gjerman ZDF: "Nëse Putini do të ishte një grua, gjë që ai padyshim nuk është, por nëse do të ishte, unë me të vërtetë nuk mendoj se ai do të kishte hyrë në një çmenduri. , lufta maço e pushtimit dhe e dhunës në mënyrën që ai ka.

"Nëse doni një shembull të përsosur të maskulinitetit toksik, kjo është ajo që ai po bën në Ukrainë."

Ai sugjeroi gjithashtu se duhet të ketë më shumë gra në pozitat e pushtetit dhe shtoi se Perëndimi duhet të mbështesë Kievin në strategjinë e tij ushtarake për të ndihmuar në ndryshimin e dinamikës së konfliktit dhe për ta sjellë Zelensky "në pozicionin më të mirë të mundshëm për të folur nëse dhe kur. Më në fund vijnë bisedimet”.

"Ne me të vërtetë duam t'u japim ukrainasve qëndrueshmëri strategjike," tha ai.

Ndërkohë, Emanuel Macron denoncoi sulmin ajror në Kremenchuck si një "krim të ri lufte", duke u zotuar se mbështetja për Kievin nuk do të lëkundet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat