Angazhimet e trupave të krijuara për t'i dërguar një mesazh Rusisë

Bota

Angazhimet e trupave të krijuara për t'i dërguar një mesazh Rusisë

Nga: A.SH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 21:58
Foto ilustrim

Britania dhe SHBA thonë se do të forcojnë praninë e tyre ushtarake në NATO dhe për mbrojtjen e Evropës Lindore në përgjigje të kërcënimit të paraqitur nga Rusia, përcjell Bota sot.

Mbretëria e Bashkuar do të rrisë numrin e trupave të gatshme për t'u vendosur në rajon, si dhe anijet luftarake dhe avionët luftarakë.

Ministria e Mbrojtjes (MOD) thotë se po rrit ndjeshëm disponueshmërinë e forcave për mbrojtjen kolektive të NATO-s.

Ai thotë se kjo do të thotë më shumë anije luftarake, avionë luftarakë dhe forca tokësore në gatishmëri – megjithëse Ministria e Mbrojtjes thotë se nuk po jep detaje mbi numrat – sepse është “ushtarakisht e ndjeshme”.

Angazhimi vjen pas një njoftimi në samitin e NATO-s për të zgjeruar në mënyrë dramatike madhësinë e forcës së reagimit të shpejtë të aleancave - nga 40,000 në 300,000 personel ushtarak. Ndërsa disa nga këto forca do të dislokohen përpara, shumica do të qëndrojnë në gatishmëri.

Britania tashmë ka pothuajse dyfishuar madhësinë e pranisë së saj ushtarake në Estoni – me pak më shumë se 1600 trupa atje.

Rreth 1000 trupa të tjera do të ndahen për mbrojtjen e Balltikut - ekuivalenti i përgjithshëm i një brigade luftarake. Megjithatë, Ministria e Mbrojtjes thotë se këto trupa shtesë mund të mbahen në gatishmëri të lartë në shtëpi.

Angazhimet e marra në samitin e NATO-s janë krijuar qartë për të dërguar një mesazh të qartë për Rusinë.

Por ndërsa Britania premton të vërë në dispozicion më shumë nga trupat e saj, anijet luftarake dhe avionët luftarakë, ajo nuk do të ndryshojë madhësinë e forcave më të vogla të armatosura të Britanisë – apo angazhimet e saj diku tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat