“Putin person i klasit të parë"/ Ecclestone: Zelensky duhet të ishte dorëzuar në Rusi

Bota

“Putin person i klasit të parë"/ Ecclestone: Zelensky duhet të ishte dorëzuar në Rusi

Nga: A.SH Më: 30 qershor 2022 Në ora: 22:54
Bernie Ecclestone

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duhet të ishte dorëzuar në Rusi, ka thënë ish-shefi i F1, Bernie Ecclestone.

Duke folur për Piers Morgan në TalkTV, Ecclestone tha se presidenti ukrainas "mund ta kishte ndaluar vetë".

Ai vazhdoi: "Nëse kjo do të kishte ndodhur dhe unë do të isha atje dhe do të doja të mbroja njerëzit e mi, do ta kisha kapur Putinin dhe do të thosha, "dëgjoni, ne duhet ta ndalojmë këtë".

I pyetur nga Morgan nëse ai do të dorëzohej, Ecclestone u përgjigj: "Unë do të kisha gjetur një mënyrë shumë dinjitoze për ta bërë këtë, sepse kjo është ndoshta ajo që do të duhet të ndodhë gjithsesi.

"Për t'i dhënë fund kësaj, ata duhet të flasin me njëri-tjetrin... për atë që po ndodh."

Ecclestone përsëriti gjithashtu kritikat e tij ndaj Zelenskyy, duke pretenduar se presidenti ukrainas ishte pas "publicitetit".

Ai shtoi: “Ai po kërkon pak publicitet, askush nuk kishte dëgjuar ndonjëherë për të më parë.

“Tani ai po flet me shtypin dhe Shtetet e Bashkuara dhe të gjithë të tjerët.

"Dhe jo vetëm duke folur me ta, duke u siguruar që ai po u flet atyre kur transmetohet në televizion dhe transmetohet në mbarë botën."

Më herët sot, ish-shefi i F1 mbrojti Vladimir Putin për luftën në Ukrainë dhe tha se do të "merrte një plumb" për Presidentin rus.

Duke u shfaqur në emisionin Good Morning Britain të ITV-së, Ecclestone e përshkroi presidentin rus si një "person të klasit të parë" dhe dukej se minimizonte pushtimin e tij në Ukrainë.

"Ajo që ai po bën është diçka që ai besonte se ishte gjëja e duhur që po bënte për Rusinë," tha ai.

Për fat të keq, ai është si shumë njerëz të biznesit, sigurisht si unë, ne bëjmë gabime herë pas here.

"Unë do të marr një plumb për të. Do të preferoja që të mos më lëndonte, por nëse ndodh, do të marr përsëri një plumb, sepse ai është një person i klasit të parë."

Ecclestone shtoi se lufta mund të ishte shmangur nëse presidenti i Ukrainës do të bënte "një përpjekje mjaft të madhe" për të folur me Putinin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat