Lufta Rusi-Ukrainë: Çfarë dimë në ditën e 129 të pushtimit

Bota

Lufta Rusi-Ukrainë: Çfarë dimë në ditën e 129 të pushtimit

Nga: A.SH Më: 2 korrik 2022 Në ora: 06:20
Punonjësit e shpëtimit në një bllok apartamentesh në Serhiivka, pranë Odessa, Ukrainë, pas sulmeve me raketa ruse vranë të paktën 21 persona të premten.

Shpërthime të fuqishme tronditën qytetin ukrainas të Mykolaiv herët të shtunën, tha kryebashkiaku. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë rajonin e Mykolaiv, i cili kufizohet me portin jetik eksportues të Odesa-s, përpara shpërthimeve. “Ka shpërthime të fuqishme në qytet! Qëndroni në strehimore!” Oleksandr Senkevich, kryebashkiaku, shkroi në aplikacionin e mesazheve Telegram. Nuk dihet menjëherë se çfarë i shkaktoi shpërthimet.

Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom, ka rivendosur lidhjen e saj midis Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe sistemeve të mbikëqyrjes së centralit bërthamor në qytetin juglindor të Zaporizhzhia. Lidhjet ishin prishur si rezultat i pushtimit rus.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, denoncoi sulmin e Rusisë të premten në qytetin turistik jugor të Serhiivka si “terror të ndërgjegjshëm, të synuar qëllimisht rus dhe jo një lloj gabimi”. Sulmi në qytetin afër Odesa-s, i cili vrau të paktën 21 njerëz, u zhvillua menjëherë pasi Rusia tërhoqi trupat e saj nga posta strategjike e Detit të Zi të ishullit të gjarpërinjve.

Ushtria e Ukrainës akuzoi Rusinë për kryerjen e sulmeve duke përdorur municione djegëse fosfori në ishullin e gjarpërinjve një ditë pas tërheqjes së forcave nga Moska. "Sot rreth orës 18.00 … avionët e forcave ajrore ruse SU-30 kryen dy herë sulme me bomba fosfori në ishullin Zmiinyi," tha të premten në një deklaratë, duke përdorur një emër tjetër për ishullin e gjarpërinjve.

Planet e rindërtimit të Ukrainës do të duhet të adresojnë rivendosjen e ekosistemeve të shkatërruara nga lufta, tha komisioneri i BE-së për mjedisin. Virginijus Sinkevicius paralajmëroi se kostoja mjedisore e konfliktit "po rritet çdo ditë" dhe tha se mund të duhen "breza" për t'u kapërcyer.

Volodymyr Zelenskiy thirri udhëheqësit e Amerikës Latine të premten në përpjekje për të marrë mbështetje nga vendet e tyre. “Unë vazhdoj të krijoj marrëdhënie me një rajon të rëndësishëm, Amerikën Latine”, shkroi Zelenskiy në rrjetet sociale në lidhje me bisedat e tij me liderët e Argjentinës dhe Kilit.

Një hetim i ri i Reuters ka zbuluar se të paktën 14 kompani ruse të armëve nuk janë përballur me asnjë sanksion perëndimor. “Afro tre drejtues të firmave ruse të armëve dhe të paktën 14 kompani të mbrojtjes nuk janë sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian apo Mbretëria e Bashkuar”, thuhet në raportin e Reuters.

SHBA njoftoi të premten se do t'i siguronte Ukrainës një ndihmë ushtarake prej 820 milionë dollarësh. Paketa e re e ndihmës do të përfshijë sisteme të reja raketore tokë-ajër dhe radarë kundër artilerisë për t'iu përgjigjur sulmeve me rreze të gjatë të Rusisë.

Ambasadori i hapur i Ukrainës në Gjermani, një element kryesor i shfaqjes së bisedimeve që ishte qendror në debatet publike që e çuan Berlinin të shtonte dërgesat e armëve në Kiev, po përballet me kritika për mbrojtjen e liderit nacionalist ukrainas të Luftës së Dytë Botërore, Stepan Bandera. Një intervistë me gazetarin Tilo Jung e botuar të enjten citoi ambasadorin duke thënë se Bandera nuk ishte një "vrasës masiv i polakëve dhe hebrenjve", duke shkaktuar zhurmë nga qeveria polake dhe ambasada izraelite.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka marrë titullin Qytetar Nderi i Odesës, raporton Kyiv Independent. Të premten, kryetari i bashkisë së Odesa-s, Henadiy Trukhanov, nënshkroi një urdhër që i dha Johnson-it Distinktivët e Nderit Hryhoryia Marazly të shkallës I, II, III, i cili automatikisht i jep atij titullin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat