Luftimet e ashpra derisa trupat ruse lëvizin në Donetsk, thotë guvernatori rajonal

Bota

Luftimet e ashpra derisa trupat ruse lëvizin në Donetsk, thotë guvernatori rajonal

Nga: M.H. Më: 6 korrik 2022 Në ora: 07:19
Ukrainë

Trupat ruse janë të përfshira në luftime të ashpra teksa hyjnë në rajonin Donetsk të Ukrainës pasi kanë marrë kontrollin e dy qyteteve të fundit në Luhansk fqinj, ka thënë guvernatori rajonal i Luhansk.

Serhiy Gaidai tha se trupat ruse kishin pësuar humbje të mëdha në luftën e gjatë për të kapur qytetet binjake të Sievierodonetsk dhe Lysychansk, por tani po i kanalizonin përpjekjet e tyre për të lëvizur drejt jugut, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

"Luftime të ashpra po zhvillohen në skaj të rajonit të Luhanskut... Të gjitha forcat e ushtrisë ruse dhe rezervat janë ridrejtuar atje... Ata po pësojnë humbje të mëdha," tha zoti Gaidai për televizionin ukrainas.

"Një sasi e madhe pajisjesh po dërgohet drejt rajonit të Donetskut. Sigurisht, pas rajonit të Luhanskut, Donetsk është në krye të listës së tyre."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat