Kina dërgon trupa në Rusi për stërvitje të përbashkëta ushtarake

Bota

Kina dërgon trupa në Rusi për stërvitje të përbashkëta ushtarake

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 19:08
Foto ilustrim

Trupat kineze do të udhëtojnë në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta ushtarake të udhëhequra nga pritësi, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes e Kinës.

Pjesëmarrja e Kinës në stërvitjet e përbashkëta ishte “e palidhur me situatën aktuale ndërkombëtare dhe rajonale”, tha ministria në një deklaratë.

Muajin e kaluar, Moska njoftoi planet për të mbajtur stërvitjet “Vostok” (Lindje) nga 30 gushti deri më 5 shtator, edhe pse ajo zhvillon një luftë të kushtueshme në Ukrainë.

Në këtë stërvitje janë ftuar të marrin pjesë edhe trupat ushtarake të Indisë, Bjellorusisë, Mongolisë, Taxhikistanit dhe vendeve të tjera

Ministria e Mbrojtjes e Kinës tha se pjesëmarrja e saj në stërvitje ishte pjesë e një marrëveshjeje të vazhdueshme dypalëshe bashkëpunimi vjetor me Rusinë.

“Qëllimi është të thellohet bashkëpunimi praktik dhe miqësor me ushtritë e vendeve pjesëmarrëse, të rritet niveli i bashkëpunimit strategjik midis palëve pjesëmarrëse dhe të forcohet aftësia për t’iu përgjigjur kërcënimeve të ndryshme të sigurisë”, thuhet në deklaratë.

Nën presidentin kinez Xi Jinping dhe homologun e tij rus Vladimir Putin, Pekini dhe Moska janë afruar gjithnjë e më shumë.

Një vit më parë këtë muaj, Rusia dhe Kina zhvilluan stërvitje të përbashkëta ushtarake në Kinën veri-qendrore, duke përfshirë më shumë se 10 mijë trupa.

Muajin tjetër, ushtria e Koresë së Jugut tha se kishte përplasur avionë luftarakë pasi dy avionë luftarakë kinezë dhe shtatë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore gjatë asaj që Pekini e quajti stërvitje të rregullt.

Pak para pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, Pekini dhe Moska njoftuan një partneritet “pa kufij”, megjithëse zyrtarët amerikanë thonë se nuk e kanë parë Kinën t’i shmanget sanksioneve të udhëhequra nga ShBA ndaj Rusisë apo t’i sigurojë asaj pajisje ushtarake.

Distrikti ushtarak lindor i Rusisë përfshin një pjesë të Siberisë dhe ka selinë e tij në Khabarovsk, afër kufirit kinez.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat