​Stoltenberg dënon testimet e raketave të Koresë së Veriut

Bota

​Stoltenberg dënon testimet e raketave të Koresë së Veriut

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 22:18
Foto ilustrim

NATO ka kritikuar Korenë e Veriut për kryerjen e një sërë testimesh raketore gjatë ditëve të fundit ndërsa i bëri thirrje regjimit autokratik që të angazhohet në diplomaci.

“Unë dënoj fuqishëm testet e rrezikshme dhe destabilizuese të raketave të Koresë së Veriut”, tha lideri i Aleancës, Jens Stoltenberg në Twitter.

“Testet e raketave shkelin rezolutat e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara”, tha Stoltenberg, duke shtuar se Koreja e Veriut duhet të heqë dorë nga programet e raketave bërthamore dhe balistike të vendit.

“NATO qëndron në solidaritet me Japoninë, Korenë e Jugut dhe partnerët e aleancës Zelandën e Re dhe Australinë”, tha Stoltenberg.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat