LIVE: Tanket ukrainase shkatërrojnë mjetet motorike të rusëve – Çfarë po ndodh me rublën ruse, Putin ngrit alarmin!

Bota

LIVE: Tanket ukrainase shkatërrojnë mjetet motorike të rusëve – Çfarë po ndodh me rublën ruse, Putin ngrit alarmin!

Nga: Bota sot Më: 18 shtator 2023 Në ora: 06:31 Përditësuar në ora: 22:11 më 18.09.2023
Lufta Ukrainë - Rusi

Putin bën thirrje për marrjen e masave për rublën

Presidenti rus, Vladimir Putin ka bërë thirrje të hënën për masa të menjëhershme për ta mbështetur rublën, valutën e dobësuar ruse, teksa vendi po përballet me rritje të inflacionit.

Sa i përket zhvlerësimit të valutës, Putin ka thënë se “është e nevojshme të kuptohet qartë çfarë po e shkakton atë dhe të merren vendime të duhura, pa vonesa”.

Lideri rus i ka bërë këto komente në një takim qeveritar për buxhetin shtetëror, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax.

Rritja e shkallës së interesit është një prej mënyrave për forcim të valutës së një vendi edhe për ulje të ritmit të inflacionit.

Banka Qendrore e Rusisë veçse e ka rritur normën e interesit në 13 për qind.

Putin ka thënë se beson në politikat ekonomike të Rusisë.

“Jam i sigurt që Banka Qendore po punon me profesionalizëm dhe – çfarë është e rëndësishme – në mënyrë të koordinuar”.

Ministria e Ekonomisë ka thënë se parashikimet për inflacionin këtë vit shkojnë në 7.5 për qind.

Sipas ekspertëve, Zyra ruse e Statistikave e ka ndryshuar mënyrën e kalkulimit të të dhënave më 2023, në krahasim me vitin 2022, në mënyrë që shifrat përfundimtare të jenë më të vogla.

Pavarësisht rritjes së inflacionit, Putini ka thënë se është i kënaqur me gjendjen e ekonomisë.

“Ne i kemi mbijetuar një presioni të pashembullt prej jashtë, presion me sanksione nga disa elita në bllokun e ashtuquajtur perëndimor”, ka thënë ai.

Sanksionet e Perëndimit janë rezultat i nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë.

Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./REL

Tanket ukrainase shkatërrojnë mjetet motorike të rusëve në Bakhmut

Ushtria ukrainase ka arritur që brenda tre ditëve të fundit të çlirojë disa fshatra që ishin në kontrollin e forcave pushtuese ruse.

Madje sot ukrainasit kanë bërë të ditur se në ditët në vijim do të çlirojnë edhe disa tjera, për të cilat folën me siguri se do të jenë nën kontrollin e tyre deri në fund të javës.

Ndërkaq qyteti i Bakhmutit vazhdon të jetë pikë më e nxehtë e kësaj lufte, ku po vazhdojnë të zhvillohen beteja të ashpra.

Në një video të realizuar nga ajri me dron, shfaqet momenti kur tanket ukrainase shkatërrojnë mjetet motorike të rusëve brenda disa blloqeve të ndërtesave kolektive, që kanë mbetur pothuajse rrënoja.

Nga goditja direkte, shihen mjetet sesi përfshihen nga flaka, kurse tanket ukrainase vazhdonin t’i godisnin me tërë forcën ushtarët e Vladimir Putinit.

Lufta në Ukrainë/ Kievi pretendon se ka ‘thyer’ linjën e mbrojtjes ruse në Bakhmut

Forcat ukrainase depërtuan në vijën e mbrojtjes ruse pranë Bakhmut, pohoi komandanti i forcave tokësore të Kievit, Oleksandr Shirsky. Ai tha se pas marrjes Andriivka dhe Klitsiivka, linja e mbrojtjes së armikut u thye, duke shtuar se këto fshatra ishin një element i rëndësishëm në vijën e mbrojtjes ruse nga Bakhmut në Gorlifka.

Sipas gjeneralit, tre brigada ruse, 72, 31 dhe 83, u shkatërruan dhe e humbën plotësisht aftësinë e tyre për të luftuar në luftën pranë Bakhmut. Sirsky pranoi megjithatë se “situata e përgjithshme në zonën lindore mbetet e ndërlikuar” dhe “luftimet e ashpra pranë Bahamutit vazhdojnë”.

Ukraina njoftoi të premten rimarrjen e Andriyivka dhe të dielën atë të Klitsyivka , që ndodhet në jug të Bakhmut. Qyteti, i cili ka një popullsi prej 70,000 banorësh përpara pushtimit rus në shkurt 2022, u pushtua majin e kaluar pas muajsh luftimesh të përgjakshme.

Në qershor, Ukraina nisi një kundërofensivë për të rifituar territorin e humbur pas marrjes së armëve perëndimore dhe trajnimit të brigadave të reja.

Vritet komandanti i brigadës elitare ruse gjatë luftimeve në Ukrainë

Koloneli Andrey Kondrashkin, komandanti i brigadës elitare të sulmeve ajrore të Rusisë, thuhet se është vrarë në Ukrainë.

Lajmin e ka bërë të ditur Aleksander Khodakovski, komandant i batalionit rus “Vostok”, i cili po lufton në frontin në Donetsk dhe trupat e të cilit u dëbuan nga fshati Urozhayne muajin e kaluar, raporton Newsweek.

Kondrashkin, komandant i Brigadës elitare të 31-të Ajrore, luajti një rol kyç në rrethimin rus të Mariupolit vitin e kaluar. Khodakovsky sugjeroi se Kondrashkin u vra në sulmin ukrainas.

“Përderisa luftonim krah për krah, me Andrey u miqësuam dhe sot jemi thellësisht të prekur nga lajmi për vdekjen e tij. I shprehim ngushëllimet familjes dhe miqve të tij, bashkëluftëtarëve të tij”, ka shkruar Khodakovski në Telegram.

Kremlini nuk e komentoi lajmin për vdekjen e Kondrashkin. Gazetari ukrainas Yuri Butusov tha se Brigada e 31-të Ajrore mori pjesë në “të gjitha betejat kryesore të luftës”, dhe shtoi se anëtarët e saj tani janë të vendosur pranë qytetit Bakhmut në rajonin Donetsk të Ukrainës, ku po zhvillohen luftime intensive.

Ai pretendon se Kondrashkin ishte ngarkuar me zmbrapsjen e sulmeve ukrainase në jug të fshatit Andriivka të Donetskut, për të parandaluar kapjen e mbetjeve të Brigadës së 72-të të Motorizuar.

“Sidoqoftë, Kondrashkin nuk arriti ta kryente detyrën. Nuk dihen ende rrethanat e sakta në të cilat u vra Kondrashkin gjatë këtyre betejave. Por likuidimi i komandantit të një prej formacioneve të ruse është një arritje serioze”, beson gazetari ukrainas.

“Në betejat për Andriivka, siç dihet tani, u shkatërruan një numër i madh i personelit të shtabit komandues të forcave të armatosura ruse,” shtoi ai.

Polonia kërkon sanksione të reja kundër Moskës

Polonia propozoi sot që sanksionet e reja evropiane kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë të përfshijnë ndalimin e shitjes së diamanteve rus dhe gazit natyror të lëngshëm (LPG), ndërsa gjithashtu bëri thirrje që sanksionet kundër Bjellorusisë të përputhen me atë të Moskës.

Në propozimin e Varshavës, sipas asaj që raporton Reuters, kërkohet ndalimi i importit të diamanteve ruse dhe vendosja e sanksioneve ndaj kompanisë ruse Alrosa. “Alrosa ka mbështetur forcat ushtarake ruse dhe luftën në Ukrainë, drejtpërdrejt dhe tërthorazi, për shumë vite”, thuhet në dokument.

Komisioni Evropian ka vendosur tashmë 11 grupe sanksionesh ndaj Rusisë pas pushtimit të saj të Ukrainës në shkurt 2022. Polonia tani po kërkon ndalimin e importit të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit (TPE) me origjinë nga subjektet ruse, duke përfshirë softuerin dhe shërbimet e sigurisë kibernetike.

Në të njëjtën kohë, thotë se BE-ja duhet të ndalojë blerjen e LPG-së ruse për të ruajtur integritetin dhe transparencën e tregut dhe për të parandaluar shtrembërimin e konkurrencës.

Bullgaria shkatërron dronin që u ul në resortin e Detit të Zi

Më herët sot raportuam se Bullgaria kishte dërguar një njësi speciale për të inspektuar dhe çaktivizuar një dron që mbante eksploziv, i cili u ul në qytetin Tyulenovo të Detit të Zi, përcjell Bota sot.

Droni tani është shkatërruar në një shpërthim të kontrolluar, të kryer nga një ekip i ushtrisë bullgare për asgjësimin e bombave.

Pas inspektimit, ministria e mbrojtjes tha se transportimi i dronit në një vend tjetër me eksplozivët ende të bashkangjitur nuk do të ishte i mundur.

Ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev u tha gjithashtu gazetarëve se ata "me siguri mund të supozojnë" se droni është i lidhur me "luftën që Rusia nisi kundër Ukrainës".

Duke mos dhënë detaje të mëtejshme se nga erdhi droni ose si arriti në vendin anëtar të NATO-s, Tagarev tha se lufta "është e lidhur në mënyrë të pashmangshme me rreziqe në rritje për sigurinë tonë".

Resorti turistik i Tyulenovo ndodhet 43 milje (70 km) në jug të kufirit rumun dhe përtej Detit të Zi nga Krimea - i cili u aneksua nga Rusia në 2014 dhe tani është një objektiv i rregullt i sulmeve me dronë ukrainas.

Shkarkohet zëvendësministrja e Mbrojtjes nga qeveria ukrainase

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, është shkarkuar nga posti i saj, së bashku me pesë zyrtarë të tjerë, ka konfirmuar qeveria e vendit.

Zonja Maliar ka qenë një figurë e shquar gjatë gjithë luftës, duke postuar përditësime të përditshme mbi përparimin e vendit në terren.

Ndërsa pesë zyrtarët e tjerë nuk janë emëruar ende, ata janë identifikuar si zëvendësministra të tjerë.

Qeveria nuk ka dhënë një arsye për shkarkimin e saj.

Megjithatë, kjo ka ardhur pasi Volodymyr Zelenskyy emëroi Rustem Umerov si ministër të ri të mbrojtjes të vendit në fillim të këtij muaji.

Aleati më besnik i ‘ngul thikën pas shpine’ Vladimir Putinit, Moska ‘i shpall luftë’, ja pse tensionet mund të ndizen sërish në Evropë

Rusia po mbetet pa miq. Edhe Armenia, prej vitesh “satelit” i Vladimir Putin, po del nga orbita e shtetit që ai drejton.

Ardhja e ushtarëve amerikanë për një stërvitje të trajnimit të paqeruajtësve në Armeni ka nervozuar dhe zhgënjyer qeverinë ruse, e cila për dekada ka vepruar si garantuesi i vetëm i sigurisë për ish-republikën sovjetike.

Në Armeni, për herë të parë në historinë e tyre të re, nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake me SHBA-në. Këto do të jenë manovra të vogla, simbolike, që quhen “Eagle Partner", me 85 ushtarë amerikanë dhe 170 armenë.

Qëllimi është përgatitja e armenëve për pjesëmarrje në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare, por ato kanë një rëndësi të madhe politike, madje edhe gjeostrategjike.

Një përplasje publike midis Rusisë dhe Armenisë, një prej aleatëve të saj më të vjetër dhe më të afërt, po thellon dyshimet rreth aftësisë së Moskës për të ruajtur dhe projektuar pushtetin nëpër pjesë të ish-Bashkimit Sovjetik, pasi është e fokusuar në Ukrainë.

Zhgënjimi nga Rusia

Armenia është anëtare e paktit ushtarak pro-rus të CSTO-së në Jerevan po mendojnë seriozisht të largohen nga "xhepi rus" që mbledh disa vende të ish-BRSS, së bashku me Rusinë.

Marrëdhëniet ruso-armene janë në një krizë të madhe edhe sipas qëndrimit të kryeministrit armen, Nikol Pashinyan. Armenia është konsideruar si aleati më besnik, i pakushtëzuar dhe i padiskutueshëm i Rusisë që nga rënia e BRSS.

Jerevani është i zhgënjyer me sjelljen e Rusisë në konfliktin e tyre me Azerbajxhanin për rajonin e Nagorno-Karabakut.

“Gabimi ynë më i madh strategjik ishte vendimi që siguria jonë varet nga Rusia”, thotë hapur Pashinyan.

“Tani po gëlltisim frytet e hidhura të atij gabimi”, thekson ai.

Kujtojmë se që nga rënia e BRSS, ushtria ruse ruan kufirin e tyre me Turqinë, të cilën Jerevani e konsideron "armikun më të keq historik" për shkak të gjenocidit të kryer ndaj armenëve në fund të Luftës së Parë Botërore.

Dhe Turqia është aleati më i madh, por patron i Azerbajxhanit, armiku tjetër i madh i armenëve, ndërsa Rusia, sipas tyre, thjesht "qëndron dhe shikon".

Prandaj, Armenia tani kërkon mbështetje nga Perëndimi, nga i cili kërkon ndihmë për marrëdhëniet me Azerbajxhanin, si dhe për të dalë nga një situatë e vështirë ekonomike, pasi konsiderohet si vendi më i varfër në Evropë.

Hakmarrja ruse

Moska u tërbua për shkak të kësaj dhe ka denoncuar haptazi Armeninë për, siç thonë ata, "lëvizje armiqësore që nuk bëhen ndaj aleatëve, shteteve dhe popujve vëllezër".

Krahas stërvitjeve ushtarake me armikun kryesor të Rusisë, SHBA-në, Jerevani dërgoi ndihma humanitare simbolike, por domethënëse në Ukrainë për herë të parë që nga fillimi i agresionit rus.

Fakti që një bloger pro-rus dhe një korrespondent i agjencisë ruse pro-regjimit Sputnik u arrestuan së fundmi (ndonëse u liruan shpejt), ndoshta si një paralajmërim simbolik, është sigurisht një mesazh intrigues dhe i guximshëm për Moskën.

Por Pashinyan nuk u ndal me kaq, pasi parlamenti armen vendosi në proces ratifikimin e Statutit të Romës. Bëhet fjalë për traktatin që themeloi Gjykatën Penale Ndërkombëtare, që me fjalë të tjera do të thotë se, sipas urdhrit ekzistues të Gjykatës, Armenia do të duhej të arrestonte Vladimir Putinin nëse ai vinte në Armeni.

Mes Rusisë dhe Perëndimit

Duke folur për La Repubblica, Pashinyan tha se kishte frikë se Armenia mund të përfundonte e mbërthyer në mes, e ngecur mes Rusisë dhe Perëndimit.

E paaftë për të bërë sa duhet për të kënaqur asnjërën palë, Armenia mund të rrezikojë t'i tjetërsojë të dyja, duke e lënë veten të ekspozuar. Shumë në Jerevan tashmë kanë filluar të kenë frikë nga një qortim i mundshëm rus.

Kjo mund të jetë ekonomike, pasi Rusia kontrollon pjesë të mëdha të ekonomisë së Armenisë, nga telekomunikacioni te energjia.

Kremlini ndaloi importet e qumështit nga Armenia në prill, si ndëshkim për vendimin. Ndaj nuk dihet çfarë e pret tani. Ose mund të jetë diçka më e keqe.

“Duhet të kujtojmë se Rusia ka një potencial të madh shkatërrues në rajon,” tha Ter-Matevosyan, duke iu referuar bazës së madhe ushtarake të Rusisë në veri të Jerevanit.

Putin dërgon për herë të parë cisternat e naftës në Arktik dhe rrezikon katastrofën e madhe, alarm për një front të ri shumë të rrezikshëm lufte

Arktiku aktualisht po përjeton ndryshime të mëdha sistemike si rezultat i ndryshimeve klimatike, të cilat mund të prodhojnë bashkëpunim më të madh ndërkombëtar, ose konkurrencë, dhe ndoshta konflikt, midis shteteve në fjalë. 

Si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Rusia kanë interesa të forta për ta mbajtur Arktikun një zonë bashkëpunimi paqësor dhe ekzistojnë institucionet dhe mekanizmat për të mbështetur këtë rezultat. 

Pyetja kryesore është nëse tensionet aktuale gjeopolitike do ta lejojnë këtë të ndodhë. Aktualisht, është Rusia ajo që me lëvizjet e saj të paparashikuara po “ndez gjakrat”, duke rrezikuar të rrisë tensionet.

Për ambasadorin rus Nikolai Korchunov, çdo masë për të forcuar NATO-n në zonën e Arktikut do të marrë një përgjigje nga Moska. Një shenjë e mëtejshme sesi Arktiku është tani për të gjitha qëllimet dhe qëllimet një teatër konflikti midis Rusisë dhe Perëndimit, së bashku me sektorë të tjerë të botës.

"Politika e forcimit të potencialit ushtarak të NATO-s në këtë rajon, duke përfshirë anëtarësimin e Finlandës në aleancë dhe përfshirjen e planifikuar të Suedisë në të, dëshmon për mbizotërimin e skenarëve të fuqisë së NATO-s për të garantuar sigurinë e saj në gjerësinë veriore në dëm të sigurisë së vendeve të tjera", shpjegoi ambasadori Korchunov siç raportohet nga “Ria Novosti”.

Lëvizja e NATO-s

Paralajmërimi i Korchunov për lëvizjet e Rusisë në Arktik vjen së bashku me një sërë lajmesh që vijnë nga ky front "i nxehtë" i reagimeve midis Moskës dhe NATO-s.

Javët e fundit, disa imazhe satelitore, kanë treguar ndërtimin e disa instalimeve ushtarake ruse 50 kilometra larg kufirit me Finlandën, një vend që prej kësaj vere është zyrtarisht pjesë e Aleancës Atlantike.

Bazat, sipas vëzhguesve, aktualisht përdoren nga Brigada Arktike e Ushtrisë së Federatës Ruse. Në bazë të pamjeve, u bë i mundur edhe identifikimi i datave të ndërtimit të magazinave të ndryshme, të cilat u zhvilluan në tre ditë të vetme midis korrikut dhe gushtit.

Lajm që vërteton rritjen e interesit të Moskës për kufirin finlandez, veçanërisht në rajonin e Karelias, pasi Helsinki përfundoi procesin e anëtarësimit në NATO që filloi me shpërthimin e luftës në Ukrainë.

Një zgjedhje që bie ndesh me tendencën e aktivitetit neutral tipik të Finlandës që nga Lufta e Ftohtë, por që ishte pikëmbështetja e agjendës së jashtme të ish-kryeministres Sanna Marin sapo Presidenti rus Vladimir Putin shkaktoi të ashtuquajturin "operacion special ushtarak".

Rrezik katastrofe

Alarmi për Finlandën i bashkohet një paralajmërimi tjetër për situatën delikate në Arktik, i cili erdhi nga rubrikat e “Financial Times”.

Siç raporton “La Repubblica”, Rusia ka autorizuar cisternat e papërforcuar të naftës që të lundrojnë përmes Rrugës së saj të akullt të Detit të Veriut për herë të parë, duke shkaktuar paralajmërime se Moska po rrezikon një derdhje katastrofike në Arktik, pasi ajo ridrejton eksportet e energjisë të goditura nga sanksionet drejt Azisë.

Dy cisternave iu dha leja në gusht për të kryer udhëtimin e gjatë 3500 milje përgjatë bregdetit verior të Rusisë, pavarësisht se nuk ishin të ashtuquajturat cisterna të "klasit të akullit" që janë forcuar për t'i bërë ballë kushteve më të akullta.

Anijet lundruan për në Kinë në fillim të shtatorit, duke lundruar për herë të parë në një nga kalimet më të rrezikshme të akullit në planet.

"Akulli i detit është i paparashikueshëm dhe rrugët janë shumë të vështira për t'u ruajtur," tha Charlie Kronick në Greenpeace UK.

"Përdorimi i cisternave jo të klasit të akullit i bën gjasat tashmë të larta të një aksidenti shumë më të larta".

"Prandaj, alarmi mjedisor i bashkohet atij të sigurisë, duke treguar një tjetër front lufte midis Moskës dhe Perëndimit.Gjatë gjithë historisë së saj si një fuqi kolonizuese, Rusia ka pasur një interes të përkushtuar në Arktik.

Qytetarët rusë përbëjnë gati gjysmën e popullsisë së Arktikut në mbarë botën. Ndërsa temperaturat globale vazhdojnë të rriten, akulli i Arktikut po shkrihet, burimet po bëhen gjithnjë e më të aksesueshme dhe interesi i Moskës po rritet.

Ukraina thotë se mund të “thyejë” korridorin tokësor të Rusisë me Krimenë para se të fillojë dimri

Ushtria ukrainase mund të ketë kohë të mjaftueshme për të thyer korridorin tokësor të Rusisë për në Krimenë e pushtuar përkohësisht edhe para fillimit të dimrit, ndërkohë që pushtuesit vendosën rezervat e tyre “para kohe”.

Kështu deklaroi kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Kyrylo Budanov, i cili foli në një intervistë për The Economist, transmeton Ukrinform.

“… Linja e saj (e Rusisë) e parë e mbrojtjes në rrugën më të rëndësishme jugore në Zaporizhzhia tashmë është thyer në disa vende, që do të thotë se operacioni për të shkëputur lidhjet tokësore midis Rusisë dhe Krimesë mund të përfundojë para se të hyjë dimri”, citohet të ketë thënë ai.

Sipas Budanov, forcat ukrainase kanë përdorur tashmë një pjesë të rezervave të tyre për të drejtuar operacionin, por armiku i dëshpëruar tashmë ka vendosur edhe ato rezerva që supozohej të hynin në lojë jo më herët se tetori.

“Përkundër asaj që deklaron Federata Ruse, ajo nuk ka absolutisht asnjë rezervë strategjike”, theksoi kreu i agjencisë GUR.

Më herët, Budanov deklaroi se kundërofensiva ukrainase e Forcave të Armatosura do të vazhdojë edhe në periudhën e dimrit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat