Vendet e NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë 'dërgimin e trupave në Ukrainë'

Bota

Vendet e NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë 'dërgimin e trupave në Ukrainë'

Nga: A.SH Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 16:39
Olaf Scholz

Disa vende të NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë dërgimin e trupave në Ukrainë, tha kryeministri i Sllovakisë.

Robert Fico tha se nuk e dinte se çfarë do të bënin në vend, por ai e kishte mësuar informacionin nga shënimet në përgatitje për një takim të liderëve evropianë në Paris.

Një veprim i tillë do të çonte në përshkallëzim, tha zoti Fico, i cili ka kundërshtuar prej kohësh furnizimet ushtarake për Ukrainën dhe ka marrë një qëndrim të parë nga disa kritikë si pro-rus.

"Unë do të kufizohem të them se këto teza nënkuptojnë se një numër i vendeve anëtare të NATO-s dhe BE-së po mendojnë se do të dërgojnë trupat e tyre në Ukrainë në baza dypalëshe," tha ai, pa u zgjeruar se çfarë do të thotë kjo.

"Nuk mund të them se për çfarë qëllimi dhe çfarë duhet të bëjnë atje."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat