Sulmi rus në rajonin e Kharkivit vret një burrë dhe plagos një djalë

Bota

Sulmi rus në rajonin e Kharkivit vret një burrë dhe plagos një djalë

Nga: A.SH Më: 2 prill 2024 Në ora: 22:42
Ukrainë

Një sulm rus në fshatin Novoosynove në rajonin e Kharkiv vrau një burrë dhe plagosi një djalë 11-vjeçar, raportoi Oleh Syniehubov më 2 prill.

Novoosynove ndodhet në rrethin Kupiansk, rreth 12 kilometra nga vija e frontit. Zona u çlirua nga Ukraina në shtator 2022.

Fshati u sulmua rreth orës 17:00. Koha lokale. Burri, i cili ishte 59 vjeç, vdiq në vend, ndërsa djali u shtrua në spital, tha Syniehobov.

Një sulm rus në Monachynivka, një fshat tjetër në rrethin Kupiansk, vrau një grua 57-vjeçare dhe plagosi burrin e saj më 28 mars.

Vendbanimet në rajonin verilindor të Kharkiv të Ukrainës i nënshtrohen sulmeve thuajse të përditshme nga forcat ruse për shkak të afërsisë së tyre me kufirin me Rusinë dhe vijën e frontit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat