Van Schipstal fiton etapën e dytë

Çiklizëm

Van Schipstal fiton etapën e dytë

Më: 2 qershor 2022 Në ora: 11:52
Ylber Sefa foto: F. Hazisllari

Rrethi i 79-të Çiklistik i Shqipërisë ka vijuar ditën e djeshme me etapën e dytë të tij me itinerar Korçë-Maliq-Drithas-Korçë-Elbasan për një distancë prej 153.4 km.

Një etapë që dhuroi betejë të fortë ndërmjet çiklistëve, të cilët luftuan rrotë më rrotë nga starti e deri në finish.

Gara nisi e fortë, ndërsa në Qafë-Thanë u krijuan edhe dy shkëputjet e para, teksa u formuan dy grupe, i pari me 4 çiklistë, që krijoi një diferencë prej rreth 50 sekondash nga grupi i dytë me 8 çiklistë.

Edhe pse në zbritje beteja ishte e ashpër, ndërsa në Librazhd grupi u bashkua, për t’u futur më pas i gjithi në sprintin final.

Këtu më i shpejti rezultoi holandezi Guus van Schipstal i skuadrës “Global cycling” me kohën 3:31:01, duke fituar edhe bonusin prej 10 sekondash për shkak se preku finishin i pari, duke fituar kështu etapën e dytë. I dyti mbërriti serbi Dusan Kalaba i kombëtares së Serbisë, i cili siguroi bonusin prej 6 sekondash.

Ndërsa i treti doli një tjetër serb, Jovan Divnic, i cili është pjesë e skuadrës maqedonase “Meridiana Kamen”, duke marrë bonusin e 4 sekondave.

Dyshja kuqezi, Ylber Sefa dhe Mikel Demiri u renditën respektivisht i pesti dhe i shtati.

Ndërkohë, duke kaluar te renditja e përgjithshme pas dy etapave të para, Ylber Sefa i Shqipërisë ruan fanellën e verdhë me kohë totale 7:21:53, ndërsa mban gjithashtu edhe fanellën jeshile të fushës.

Në vend të dytë klasifikohet rumuni Cristian Raileanu i ekipit CSA Steaua” me kohë 7:22:00. Ndërsa vendi i tretë i përket Mikel Demirit me kohë 7:22:02.

Demiri është gjithashtu deri më tani edhe çiklisti më i mirë i ri, si dhe zotëron edhe fanellën e malit. Ndërkohë, pas dy garave të para, Shqipëria ruan vendin e parë në klasifikimin ekipor. Sot do të mbahet etapa e tretë Elbasan-Vlorë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat