Çiklisti italian përshkon mbi 56 kilometra brenda një ore në pistë

Çiklizëm

Çiklisti italian përshkon mbi 56 kilometra brenda një ore në pistë

Më: 9 tetor 2022 Në ora: 12:17
Çiklisti italian

Çiklisti italian Filippo Ganna vendosi rekord të ri botëror të orës në pistë. Përgjatë një ore, në pistën e velodrome në Grenchen (Zvicër), ai përshkoi 56km e 792 metra.

Rekordi i mëparshëm ishte 55.548km dhe ishte vendosur po në këtë pistë nga britaniku Dan Bigham, gati dy muaj më parë. Por tashmë kemi një rekord të ri të orës.

Paraqitja e Ganna ishte e jashtëzakonshme, duke patur një shpejtësi konstante përgjatë gjithë kohës. Shpejtësia e tij në pistë arriti deri në 55km/orë.

Italiani përshkoi në total 163 xhiro, ndërkohë që kishte në dispozicion një biçikletë që kushtonte 75 mijë euro, e ndërtuar posaçërisht për një garë të tillë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat