​Banka Botërore: Këtë vit ekonomia e Kosovës pritet të rrite në 4 përqind

Ekonomi

​Banka Botërore: Këtë vit ekonomia e Kosovës pritet të rrite në 4 përqind

Më: 31 mars 2021 Në ora: 11:29
Foto ilustruese

Banka Botërore ka publikuar një raport për ekonominë e Kosovës.

Sipas raportit të BB ekonomia e Kosovës pritet të rriten në 4 përqind këtë vit.

Sipas raportit këtë vit pritet të vendoset nën kontroll pandemia COVID-19 e për çka do të rikthehet edhe besimi i konsumatorit dhe biznesit.

“Pas një tkurrjeje të vlerësuar prej 6.9% në vitin 2020, ekonomia e Kosovës tani pritet të rritet 4% këtë vit pasi #COVID19 vendoset nën kontroll dhe besimi i konsumatorit dhe biznesit rikthehet”, thuhet në raportin e Bankës Botërore. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat