MF mbështet me nga 100 euro për tre muaj punëtorët që kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi

Ekonomi

MF mbështet me nga 100 euro për tre muaj punëtorët që kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 12:52
Hekuran Murati

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se deri më sot për masat 1.1, 1.2 dhe 1.3 që burojnë nga Pakoja për Ringjalljen Ekonomike lidhur me formalizimin e tregut të punës, 2500 biznese kanë aplikuar për tri masat, për masën 1.3 që ka të bëj për gratë në biznes rreth 1 mijë e 300.

Ministri Murati përveç këtyre masave tha se kanë bërë edhe zgjerimin e këtyre masave mbështetëse që ka të bëjë me të punësuarit, të cilët kishin humbur vendet e tyre të punës në pandemi dhe janë punësuar në këtë verë.

Ai tha se këto kategori e të punësuarve do të mbështeten nga Ministria e Financave direkt me 50 deri 100 euro për tre muaj radhazi.

Synimi ynë është që punëtorët të pajisen me kontrata të punës dhe të formalizohet tregu i punës”,

Ministri Murati ka fol edhe për shtimin e kapaciteteve në ATK, i cili tha se shumë shpejt do të rekrutohen 100 punonjës shtesë në ATK-së lidhur me formalizimin e të punësuarve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat