​Rizvanolli: Së pari strategjia për energjinë, pastaj vendimet për projektet specifike

Ekonomi

​Rizvanolli: Së pari strategjia për energjinë, pastaj vendimet për projektet specifike

Më: 18 nëntor 2021 Në ora: 13:49
Artane Rizvanolli

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë se opsioni i projektit të gazsjellësit do të bëhet nëse është në interes të qytetarëve dhe shtetit të Kosovës.

Në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, ministrja Rizvanolli, tha se së pari do të bëhet strategjia për energjinë dhe pastaj do të merren vendimet për projektet specifike.

Ajo tha granti i MCC-së prej 200 milionë dollarëve nuk është humbur dhe se marrëdhëniet me SHBA-në nuk janë rrezikuar.

Rizvanolli: Së pari strategjia për energjinë, pastaj vendimi për projektet specifike

“Granti i MCC-së deri në 200 milionë dollarë nuk është humbur. Nuk ka pasur asnjë moment të vetëm që ka qenë i rrezikuar. Granti do të përdoret për investime që i kontribuojnë burimeve të ripërtërira të energjisë dhe zhvillimit të shkathtësive të trendëve, me fokus të veçantë te gratë. Marrëdhëniet me MCC-së, SHBA dhe asnjë institucion tjetër nuk janë rrezikuar në asnjë moment, ato janë të shkëlqyeshme... Opsioni i ndërtimit të gazsjellësit Shkup-Prishtinë dhe përdorimi i gazit si lëndë djegëse tradicionale nuk është përjashtuar. As një nga tri studimet e fizibilitetit për këtë çështje nuk kanë qenë të përfunduara deri në momentin kur kemi marrë vendimin që grantin e MCC-së ta shfrytëzojnë për diçka tjetër dhe nuk janë përfunduara ende. Janë përfunduar studime të para-fizibilitetit nga ana e MCC-së, studimi nuk ka përfunduar ende, por është dashur të merret vendim për shkaqe afate kohore të brendshme të MCC-së. Dy studimet tjera të fizibilitetit do të përfundojnë gjatë muajve në vijim dhe do të merren parasysh në hartimin e strategjisë së energjisë. Opsioni i gazit do të konsiderohet bashkë me opsione të tjera në kuadër të studimeve të opsioneve për furnizim të energjisë... Gazsjellësi do të bëhet nëse është në interes të qytetarëve dhe shtetit të Kosovës dhe përputhje me strategjinë e Kosovës. Së pari bëhet strategjia dhe merret vendimet për projektet specifike”, tha ajo.

Lidhur me hartimin e strategjisë për energji, Rizvanolli tha se sot kanë filluar punën për hartimin e strategjisë kombëtare të energjisë 2022-2031 dhe deri në mars 2022 do të sillet në Kuvend për votim.

Rizvanolli: Sot kemi shënuar fillimin e punës të strategjisë kombëtare të energjisë 2022-2031

“Sot kemi shënuar fillimin e punës të strategjisë kombëtare të energjisë 2022-2031 dhe kemi prezantuar vizionin për de-karbonizim deri në vitin 2050, ndërkohë ruajmë sigurinë energjetike dhe përballshmërinë për konsumator. Po ashtu, do të rrisim përdorimin e energjisë së pastër dhe do të sigurojmë integrim rajonal të tregut të energjisë në radhë të parë me Shqipërinë por edhe vende të tjera”, tha Rizvanolli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat