Murtezaj: Rreth 8 miliardë euro janë inkasuar të hyra tatimore dhe kontribute pensionale për 22 vjet nga ATK

Ekonomi

Murtezaj: Rreth 8 miliardë euro janë inkasuar të hyra tatimore dhe kontribute pensionale për 22 vjet nga ATK

Më: 19 janar 2022 Në ora: 15:00
Ilir Murtezaj

Rreth 8 miliardë euro janë inkasuar të hyra tatimore dhe kontribute pensionale për 22 vjet nga Administrata Tatimore e Kosovës.

Në vitin 2021, ATK ka shënuar rekord në mbledhjen e tatimeve, rreth 600 milionë euro tatime dhe mbi 200 milionë euro kontribute pensionale.

Kështu tha drejtori i përgjithshëm i ATK-së, Ilir Murtezaj me rastin e shënimit 22-vjetorit të themelimit të këtij institucioni.

Murtezaj më tej tha se viteve të fundit ATK ka krijuar shërbime moderne dhe digjitale për tatimpaguesit.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati tha se nga 5 milionë euro kur kishte mbledhur në vitin e parë të themelimit, ATK, tashmë ky institucion është bërë kontribuues kryesor për të hyrat buxhetore.

Murati tha se të hyrat nga ATK janë tepër të rëndësishme, dhe sipas tij janë edhe të nevojshme për ta ruajtur produktivitetin e ekonomisë vendore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat