Forumi Ekonomik Mbarë Shqiptar kërkon nga Qeveria e Kosovës të rishqyrtojë vendimin për kontroll në kufi

Ekonomi

Forumi Ekonomik Mbarë Shqiptar kërkon nga Qeveria e Kosovës të rishqyrtojë vendimin për kontroll në kufi

Më: 24 janar 2022 Në ora: 17:17
Foto ilustrim

Forumi Ekonomik Mbarë Shqiptar i ka bërë sot thirrje Qeverisë së Kosovës që të rishqyrtojë vendimin për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në kufi, pasi një gjë e tillë po e pengon qarkullimin e lirë të qytetarëve në rajon dhe po e dëmton edhe më shumë sektorin e gastronomisë.

Në këtë vendim, i cili ka hyrë në fuqi më 22 janar 2022, ndër të tjera, përfshihen masat e reja mbi hyrjet dhe daljet e qytetarëve në dhe nga Kosova, duke vendosur kusht certifikatën e vaksinimit me tre doza kundër COVID-19 ose certifikatën e vaksinimit me dy doza kundër COVID-19 bashkë me testin RT-PCR negative jo më herët se 48 orë para nisjes. Gjithashtu është vendosur kufizim orari për lejimin e aktivitetit të gjithë gastronomisë në Kosovë deri në orën 21:00.

“Masat e vendosura për hyrjet dhe daljet e qytetarëve në Kosovë vështirësojnë dukshëm lirinë e lëvizjes, pasi një pjesë e madhe e qytetarëve nuk mund ta marrin dozën e tretë duke qenë se nuk ka kaluar kohë mjaftueshëm nga doza e dytë (6 muaj) dhe kryerja e testit të RT-PCR i ngarkon me një kosto shtesë financiare të gjithë qytetarët, sidomos ata që kanë hyrje-dalje të shpeshta me Republikën e Kosovës”, thuhet në komunikatë. 

Forumi Ekonomik Mbarë Shqiptar konsideron se masa për kufizimin e orarit për lejimin e aktivitetit të gastronomisë deri në orën 21:00 rëndon edhe më shumë këtë sektor dhe ndikon në uljen e shitjeve duke cenuar rëndë bizneset në këtë sektor.

“Referuar Organizatës Botëror të Tregtisë ku përcakton se, rimëkëmbja do të jetë më e shpejtë, nëse vendet i mbajnë tregjet e hapura, nuk vendosin barriera dhe veprojnë së bashku, faktit konkret ku vendet e mëdha të Evropës si Anglia, Franca, Spanja tashmë po i lehtësojnë masat kufizuese në vendet e tyre si dhe rekomandimit të fundit të Organizatë Botërore të Shëndetësisë ku shprehet qartë se ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht, ky vendim i Qeverisë së Kosovës, në këto kohë, nuk sjell gjë tjetër veçse pengon lirinë e lëvizjes dhe tregtisë së lirë”, thuhet në komunikatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat