Hykolli: Pagën minimale ka të drejtë ta propozojë vetëm KES-i

Ekonomi

Hykolli: Pagën minimale ka të drejtë ta propozojë vetëm KES-i

Më: 6 qershor 2022 Në ora: 15:10
Atdhe Hykolli

Kuvendi i Kosovës, ka ndërprerë punimet e seancës për shkak të kuorumit, ku në rend dite për votim ishin Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimal, Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022 etj.

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) ka përcjell me shqetësim protestën e sotme të Veteranëve të Luftës të cilët kërkuan që edhe ata të jenë pjesë e ligjit për pagën minimale.

“Kryetari i BSPK-së, z. Atdhe Hykolli, që njëherësh është edhe kryesues i Këshillit Ekonomiko-Social –KES-it informon opinionin e gjerë se KES-i ka mandatin ligjor të propozojë vlerën e pagës minimale të llogaritshme brenda Komisionit Profesional Trepalësh për Paga, Çmime dhe Pensione, dhe se rrugët e tjera nuk janë në rregull dhe janë joligjore dhe si të tilla vetëm sjellin pështjellime politike e sociale të panevojshme për të punësuarit e edhe për gjithë shoqërinë tonë që e do dhe e meriton qetësinë.

Kryetari i BSPK-së në cilësinë e Kryesuesit të KES-it do ta thërrasë urgjentisht takimin e KES-it dhe ta përmbyllë çështjen e pagës minimale e cila do të dalë si propozim nga KES-i”, thuhet në komunikatën e BSPK-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat