Rritja e çmimeve/ Profesori i ekonomisë vjen me propozimin e radhës për qeverinë – ka këtë kërkesë!

Ekonomi

Rritja e çmimeve/ Profesori i ekonomisë vjen me propozimin e radhës për qeverinë – ka këtë kërkesë!

Nga: M.H. Më: 14 qershor 2022 Në ora: 08:04
Qeveria e Kosovës

Situata ekonomike në vend po vazhdon të jetë jo stabile, kjo sepse rritja e çmimeve po mbetët dukuri e paevitushme e popullit.

Rritja e çmimeve dita ditës po ndikon negativisht tek qytetarët e vendit.

Ngritja e çmimeve të derivative është një nga temat që po preokupon më së shumti qytetarët e Kosovës.

Së fundmi në lidhje me këto çmime të derivative ka reaguar AKB, e cila ka kërkuar nga Qeveria të heqë akcizën në derivate e bizneset të ulin marzhën e fitimit.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i ministirt të Finanacave, Hekuran Murati.

Ai e cilësoi këtë kërkesë trashje e fitimit të tregtarëve.

Ndër të tjera Murati e cilëson kërkesë të gabuar, pasi e njejta është provuar gjatë qeverijes së Hotit dhe ka dëmtuar buxhetin e vendit.

Në lidhje me këtë temë për “Bota sot”, ka folur profesori i ekonomisë, Musa Limani.

Profesori u shpreh se ngritja e çmimeve po vazhdon të ketë efekte negative në sekotrin ekonomik dhe varfëria e problemet sociale po rriten.

Image
Musa Limani

Ai theksoi që duhet qeveria sa më shpejt të ndërmarrë masa serioze.

Ngritja e çmimeve tani u bë dukuri, veçmas të derivateve të naftës. Çmimet e naftës dhe të derivateve të naftës, nuk kanë të ndalur, e të cilat kanë efekte negative multiplikative në shum sektor ekonomik, që shprehen negativisht edhe në artikujt e shportës jetësore. Varfëria dhe problemet sociale po rriten, kurse standardi i popullsisë ditë më ditë po bie. Kaluan mbi pesë muaj me rritje permanente të çmimeve, e Qeveria nuk ka ndërmar ende masa serioze, as aktuale, e mos të flasim për ato afatgjate, siç është Programi anti inflator”, u shpreh ai.

Më tej, profesori shton që propozimi i AKB do të ishte efikase duke propozuar që të caktohet edhe paga minimale.

Nga shoqëritë civile, shoqatat e ndryshe janë dhënë propozime adekuate dhe konkrete në marrjen e masave anti inflatore, siç ishte sot edhe propozimi i AKB në uljen e akcizës të naftës etj., që mendoj se do të ishte efikase. Unë personalisht, disa herë deri më tani, për zbutjen e situatës të rëndë ekonomike për pjesën dërmuese të popullatës në Kosovë, kam propozuar që urgjenntisht të caktohet paga minimale, të nivelizohen pagat, të hiqet apo përkohësisht të ulet akciza e naftës dheTVSH në produktet e "shportës" jetësore dhe të paguhet pas realizimit të mallit, apo shërbimeve”, thotë profesori.

Sipas Limanit këto sugjerime nuk po arrijnë ende të gjejnë aprovime nga Ministri i Financave.

Mirëpo, për fat të keq, të gjitha këto sugjerime e propozime, po shkojnë në vesh të shurdhët të Qeverisë. E ndëgjova intervisten e Ministrit të Financave dhe Transfereve, që për mua kryesisht ishte mbrojtëse, e shumë pakë profesionale e institucionale”, foli profesori, Musa Limani për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat