Ekspertja e tregjeve financiare për Trustin: E drejtë e secilit të tërheqë sa të dojë e kur të dojë

Ekonomi

Ekspertja e tregjeve financiare për Trustin: E drejtë e secilit të tërheqë sa të dojë e kur të dojë

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 11:17
Foto ilustrim

Vlora Obërtinca ka thënë se secili qytetar i Kosovës ka të drejtë të tërheqë mjete nga ky fond.

Ekspertja e tregjeve financiare, Vlora Obërtinca, ka thënë se Fondi Pensional i Kursimeve i Kosovës është fond i mirëbesimit, jo një fond pensional i rregullt.

Sa i përket kërkesës për tërheqje të mjeteve të kursimit, ajo në emisionin Oxygen, ka thënë se secili ka të drejtë të bëjë këtë.

Ekzistojnë dy lloje fondesh: i revokueshëm dhe i parevokueshëm. Ky është fond i revokueshëm dhe këtë e dimë nga rasti kur kemi tërhequr 10 përqind. Është e drejtë e imja dhe e secilit qytetar që tërheq kur të dojë dhe sa të dojë”, ka shtuar ajo.

Vetëm se sipas saj secili duhet të di për pasojat e tërheqjes së mjeteve të kursimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat