​Importi i energjisë elektrike në prill ishte 206.1 GWh, eksporti 245.7 GWh

Ekonomi

​Importi i energjisë elektrike në prill ishte 206.1 GWh, eksporti 245.7 GWh

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), në baza mujore ka përgatitur publikimin me të dhëna për prodhimin dhe konsumin e thëngjillit, prodhimin dhe konsumin e energjisë, importin dhe eksportin e energjisë, si dhe importin dhe eksportin e enërgjentëve tjerë.

Sipas ASK-së, ky publikim statistikor paraqet të dhëna statistikore për muajin Prill të vitit 2022.

“Në muajin prill të vitit 2022 Prodhimi Bruto nga Termocentralet i energjisë elektrike ishte 563.94 GWh , Prodhimi Bruto nga Hidrocentralet energjisë elektrike ishte 13.13 GWh. dhe Prodhimi Bruto nga Era dhe ajo Solare i energjisë elektrike ishte 34.58 GWh. Gjatë muajit prill të vitit 2022 Energjia Elektrike bruto në Dispozicion ishte 572.05 GWh kurse konsumi i energjisë elektrike ishte 459.68 GWh apo -9.48 % më i vogël me muajin e njëjtë të vitit paraprak. Pjesëmarrja e energjisë elektrike alternative në kuadër të konsumit të përgjithshëm ishte 11.46%”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, importi i energjisë elektrike në prill të vitit 2022 ishte 206.1 GWh . Kurse, eksporti i energjisë elektrike në të njëjtën periudhë ishte 245.7 GWh.

“Prodhimi i thëngjillit ishte rreth 6.49 mijë ton, ose 11.39 % më pakë sesa në muajin e njëjtë të vitit paraprak”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat