​Tregëtia me pakicë, më së shumti të punësuar në dyqane jo të specializuara

Ekonomi

​Tregëtia me pakicë, më së shumti të punësuar në dyqane jo të specializuara

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 15:59
Foto ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar statistikat afatshkurtra të tregtisë me pakicë për muajin maj 2022, ku bëhet e ditur struktura e të punësuarve sipas aktivitetit ekonomik.

Sipas AKS-së, përmes këtij publikimi janë prezantuar të dhëna për qarkullimin dhe numrin e të punësuarve.

“Në muajin maj 2022, struktura e qarkullimit ishte: Tregtia me pakicë në dyqane jo të specializuara (35.93%); Tregtia me pakicë e karburantit për automjete, në dyqane të specializuar (26.44%); Tregtia me pakicë e pajisjeve të tjera shtëpiake në dyqane të specializuara (18.72%); Tregtia me pakicë e mallrave të tjerë në dyqane të specializuara (12.3%); Tregtia me pakicë e produkteve ushqimore, pijeve dhe duhanit, në dyqane të specializuara (4.39%); Tregtia me pakicë e pajisjeve informatike dhe të komunikimit, në dyqane të specializuara (0.75%); Tregtia me pakicë e mallrave kulturore dhe të argëtimit, në dyqane të specializuara (0.71%);

Tregtia me pakicë jo në dyqane, tezga dhe stande, përmes postës ose internetit (0.65%); dhe Tregtia me pakicë jo në dyqane, tezga ose tregje (0.11%). Në muajin maj 2022, struktura e të punësuarve sipas aktivitetit ekonomik ishte: Tregtia me pakicë në dyqane jo të specializuara (34.26%); Tregtia me pakicë e mallrave të tjerë në dyqane të specializuara (26.14%); Tregtia me pakicë e pajisjeve të tjera shtëpiake në dyqane të specializuara (22.02%); Tregtia me pakicë e karburantit për automjete, në dyqane të specializuar 7.31%;

Tregtia me pakicë e produkteve ushqimore, pijeve dhe duhanit, në dyqane të specializuara (5.98%); Tregtia me pakicë jo në dyqane, tezga ose tregje, përmes postës ose Internetit (1.8%); Tregtia me pakicë e mallrave kulturore dhe të argëtimit, në dyqane të specializuara 1.35%; Tregtia me pakicë e pajisjeve informatike dhe të komunikimit, në dyqane të specializuara (0.74%); dhe Tregtia me pakicë jo në dyqane, tezga ose tregje (0.39%)”, thuhet në njofitm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat