​10 vendet më të pasura në botë

Ekonomi

​10 vendet më të pasura në botë

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 23:19
Foto ilustrim

Analistët makroekonomikë studiojnë produktin e brendshëm bruto (GDP), i cili përcaktohet si vlera e tregut e të gjitha produkteve dhe shërbimeve përfundimtare të prodhuara në një vend gjatë një viti kalendarik, pavarësisht se kush i zotëron burimet.

Nëse PBB-ja për frymë banori është e lartë, ajo shpesh tregon pasurinë dhe prosperitetin e qytetarëve të një vendi të caktuar. Në analizat e tyre, ata përdorin gjithashtu barazinë e fuqisë blerëse (PPP) - një tregues ekonomik për krahasimin e standardeve të jetesës midis vendeve të ndryshme.

Duke analizuar PBB-në për frymë banori, analistët e revistës Global Finance e vendosën Luksemburgun në krye të listës së vendeve më të pasura në botë këtë vit.

Luksemburgu ka vetëm rreth 630.000 banorë, por GDP-ja e tij është rreth 140.000 dollarë. Pason Singapori me 131.580 dollarë dhe Irlanda me rreth 125.000. Dy vende të tjera evropiane janë në top 10 – Zvicra e gjashta dhe Norvegjia e teta.

10 vendet më të pasura në botë sipas Global Finance:

Luksemburgu, 140.694 dollarë

Singapori, 131.580 dollarë

Irlanda, 124.596 dollarë

Katari, 112.789 dollarë

Makao, 85.611 dollarë

Zvicra, 84.658 dollarë

Emiratet e Bashkuara Arabe, 78.255 dollarë

Norvegjia, 77.808 dollarë

SHBA, 76.027 dollarë

Brunei, 74.953 dollarë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat