​Eksperti: Ja cilat janë pajisjet që harxhojnë më shumë energji në shtëpitë tona

Ekonomi

​Eksperti: Ja cilat janë pajisjet që harxhojnë më shumë energji në shtëpitë tona

Më: 16 shtator 2022 Në ora: 20:37
Ilustrim

Eksperti i energjitikës, Azmer Duleviq deklaroi se karikuesi i celularit dhe drita e frigoriferit me impakt zero, pasi harxhojnw energji elektrike sa dy gota ujë të hedhura në liqenin e Fierzës.

Po cilat janë pajisjet brenda shtëpisë të cilat na konsumojnë shumë energji në familjet tona?

I pyetur për këtë, Duleviq u shpreh se bolieri ose siç njihet ngrohësja e ujit të dushit, soba e gatimit si dhe pajisjet ngrohëse siç mund të jenë reflektorët, kaloriferët e kondicionerët janë harxhuesit më të mëdhenj të energjisë në familjet shqiptare.

I pyetur nga moderatori nëse dhe tharësja e flokëve futet tek kjo listë, Duleviq u përgjigj se tharësja e flokëse është një pajisje që harxhon gjithashtu, por duke qenë se përdoret për një kohëzgjatje relativisht të shkurtër, nuk përbën ndonjë shqetësim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat