Njohësit e ekonomisë po kritikojnë Qeverinë e Kosovës për mungesë investimesh kapitale në vend

Ekonomi

Njohësit e ekonomisë po kritikojnë Qeverinë e Kosovës për mungesë investimesh kapitale në vend

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 20:58
Qeveria e Kosovës

Sikurse shumë vende të botës, edhe Kosova është prekur nga kriza ekonomike.

endi po përballet me inflacion të lartë, duke ua vështirësuar kështu jetën qytetarëve.

E njohësit e çështjeve ekonomike, për situatën e krijuar, një pjesë të fajit po ia lënë Qeverisë së Kosovës.

Sipas tyre, këtij ekzekutivi i mungon strategjia në zhvillimin ekonomik.

Ata thonë se ka mungesë serioze të investimeve kapitale në vend.

Prandaj po shihet si e domosdoshme që paraja e akumuluar nga Qeveria, të shpenzohet.

Profesori universitar, Sejdi Rexhepi, thotë se mungesa e shpenzimit të parave nga Qeveria do të reflektoj negativisht në shkallën e zhvillimit ekonomik.

Disa nga hulumtimet e fundit tregojnë realizimi i investimeve kapitale gjatë këtij viti nga Qeveria është më i ulëti në gjithë dekadën e fundit.

Kritika të ashpra drejtuar qeverisë për mungesë shpenzimit të parave kesh, ka pasur vazhdimisht edhe nga Opozita.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat